SON YAZILAR

15 Ağustos 2015 Cumartesi

Evde Çocuk Bakımı Projesi’nde prim ve maaş ödemelerine ilişkin bilgilendirme!

Alo Sgk | 09:51 | | | | | | | | | |
Evde Çocuk Bakımı Projesi’nde prim ve maaş ödemelerine ilişkin bilgilendirme!

Taner ÖZDEMİR
Sosyal Güvenlik Uzmanı 
DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Evde Çocuk bakım hizmetleri yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi projesi kapsamında SGK tarafından yanlış işlemlerin önüne geçmek amacıyla 10.08.2015 tarihinde SGK detaylı bir bilgilendirme yazısı yayınlamıştır. Birkaç gün önce yazdığım yazıyla bağlantılıdır. Okurlarımın bu konuda yanlış yapmamak adına yazıyı dikkatli okumalarını öneririm.


Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kesin kayıtları, 6 Temmuz 2015 itibariyle başlamıştır. Kesin kayıt yaptıran annelerin proje kapsamında sağlanan hibeden faydalanabilmeleri için istihdam ettikleri çocuk bakıcısının sosyal güvenlik primini ve maaşını her ay düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. Kural olarak çalışanların maaş ve prim ödemeleri çalışmanın gerçekleştiği ayı takip eden ay içerisinde yapılmaktadır. Bu nedenle 2015 Temmuz ayı içerisinde kesin kayıt yaptıran annelerin, bakıcı için yapacakları ilk maaş ve prim ödemelerini, 2015 Ağustos ayı içerisinde yapması gerekmektedir. 2015 Ağustos ayı içerisinde kesin kayıt yaptıracak olan annelerin ise, bakıcı için yapacakları ilk maaş ve prim ödemelerini 2015 Eylül ayı içerisinde yapması gerekmektedir. Anneler proje süresi boyunca her ay bu yükümlülüğü yerine getirmek zorundadırlar.

Proje kapsamında sağlanan aylık 300 Avro hibeye ilişkin ilk ödeme, faydalanıcı annelerin yukarıda belirtilen yükümlülükleri ve diğer proje şartlarını yerine getirdiklerinin kontrolünün ardından 15 Eylül 2015 tarihinde annelerin Halk Bankası Avro hesaplarına yatırılacaktır. Takip eden ödemeler ise aynı kontrollerin ardından hak sahipliğinin onaylanması halinde, proje süresi boyunca her ayın 15’inde annelerin Avro hesaplarına geçecektir.

Anne, Bakıcının Maaşını Nasıl Ödeyecek?

2015 yılı ikinci altı aylık dönem için gelir vergisinden muaf olan kişiler için geçerli olan net asgari ücret 1.082,47 TL’dir. Çocuk Bakıcılarına ödenecek maaşın 1.082,47 TL’nin altında olmaması gerekmektedir.

Anne bakıcının maaşını, proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabından, Bakıcının proje kapsamında Türkiye Halk Bankası’nda açtırmış olduğu TL hesabına havale yapmak suretiyle ödeyecektir. Maaş ödemesinin elden yapılması veya başka bir Banka üzerinden veya aynı bankada bulunan başka bir hesap üzerinden havale yapılmak suretiyle ödenmesi durumlarında hibe desteği verilmeyecektir. Maaş ödemelerinin idareye bildirilen Türkiye Halk Bankası TL hesapları üzerinden yapılması zorunludur.

Örneğin, anne, asgari ücret ile çalışan çocuk bakıcısı için maaş ödemesi yaparken, öncelikle Halk Bankasındaki TL hesabına 1082,47 TL yatıracak, daha sonra bu parayı Bakıcının Halk Bankasındaki TL hesabına havaleyle gönderecektir. Havalenin açıklama kısmına “Maaş” yazılması yeterlidir.

Anne, Bakıcının Primini Nasıl Ödeyecek?

Banka veya PTT Aracılığıyla Ödeme

Anne, bakıcının primini yatırmak için sosyal güvenlik primi tahsil etmeye yetkili bankalardan herhangi birine veya PTT’ye giderek, bakıcısı için “EK-9 10 günden fazla prim ödemesi” yapmak istediğini bildirmek suretiyle, kendi T.C. Kimlik numarasına tahakkuk etmiş olan prim borcunu ödeyebilecektir. EK-9 prim borcu işveren (anne) adına tahakkuk ettiği için annenin, bankodaki görevliye, kendi T.C. kimlik numarasını söylemesi gerekmektedir. Bakıcının T.C. Kimlik numarası üzerinden ödeme yapılmamaktadır. Ya da E-devlet sistemi üzerinden kart ile prim ödeme sistemi seçilerek ödeme yapılabilir.