SON YAZILAR

22 Ocak 2017 Pazar

Emekliye İkramiye Farkı Ödemesi İçin Geri Sayım

Alo Sgk | 12:05 | | | | | | |


Emekliye İkramiye Farkı Ödemesi İçin Geri Sayım  

Okan Güray BÜLBÜL  
Akşam Gazetesi  

Çalışma hayatıyla ilgili pek çok konuda düzenleme içeren torba kanun Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. 30 yıl ve üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklileri için ikramiye farkları ödenmesine yönelik madde, torba kanunda kendisine yer buldu. Torba kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra memur emeklileri için ikramiye farkı ödeme takvimi başlayacak.

KENDİSİ VEFAT ETMİŞSE GERİDE KALANA ÖDENİR
Emekliye ikramiye farklarının ödenmesi için bu durumda olan kişilerin torba kanunun Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında SGK’ya başvuru yapması gerekecek. Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanacak ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödenecek. Yalnızca memur emeklileri değil, eğer kişi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabilecek. 30 yılın üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan ve bu konu ile ilgili daha önce SGK’ya başvurmayan kişilerin ikramiye farklarının ödenmesi için SGK’ya başvuru yapması gerekecek.
ÖDEME TAKVİMİ
İkramiye farkının ödenmesi için daha önce SGK’ya başvuran ve 60 gün içerisinde cevap alan veya almayan ancak dava açmayan kişilerin tekrar başvurması gerekmeyecek. Bu kişiler torba kanun yürürlüğe girdiği tarihte başvuru yapmış olarak sayılacaklar. İkramiye farkları torba kanun yürürlüğe girdikten sonra başvuru tarihine göre ödenmeye başlanacak. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7.500 TL’nin üzerinde ise 7.500 TL’si başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise ödendiği aydan itibaren hesaplanacak faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödenecek. Örneğin 1 Şubat 2017’de başvuran ve farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7.500 TL 1 Mayıs'a kadar ödenecek. 7.500 TL, 1 Mart 2017’de ödenirse kalan 500 TL 1 Mart 2017’den itibaren hesaplanacak faizle Mart 2018’de ödenecek.
10 bin TL'ye kadar çıkabilir...