SON YAZILAR

25 Ocak 2017 Çarşamba

Son Dakika Bakan Müezzinoğlu Emekli Promosyonunun Verileceği Ayı Açıkladı

Alo Sgk | 15:49 | | | | | |


Son Dakika Bakan Müezzinoğlu Emekli Promosyonunun Verileceği Ayı Açıkladı  

Star Gazetesi  

Emekli promosyonunda son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi. Milyonlarca emeklinin gün saydığı ve ne zaman verileceğini merak ettiği promosyon konusunda Bakan Müezzinoğlu açıklama yaptı. Daha önce SGK konuyla ilgili çalışmalar yapmaya başlamıştı. İşte emekli promosyonu konusunda merak edilenler ve Bakan Müezzinoğlu'nun açıklaması.

Milyonlarca emeklinin bir süredir beklediği emekli promosyonu hakkında son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi. Bakan Müezzinoğlu, "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı"nın işleyişiyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlerinden, video konferans yöntemiyle bilgi aldı. Bakan Müezzinoğlu, bu bilgi alma sırasında emeklilere verilecek promosyonla ilgili olarak, 'İnşallah mart ayında alacaklar.' dedi.
 
MART AYINDA ALACAKLAR
Bakan Müezzinoğlu, Ağrı Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Nuri Aktaş'tan çalışmalarıyla ilgili bilgiler alırken, Aktaş'ın bir emeklinin evini ziyaret ettiğini belirtmesi üzerine Müezzinoğlu, "Emeklilerimiz promosyon bekliyorlar mı?" dedi. Aktaş'ın "bekliyorlar" yanıtı üzerine Müezzinoğlu, "İnşallah mart ayında alacaklar." müjdesini verdi.
 
SGK KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YAPMAYA BAŞLADI
Edinilen bilgiye göre SGK, Ziraat, Halk, Vakıfbank, PTT Bank ve özel bankalarla emekli promosyonlarıyla ilgili protokol imzalayacak. 4.2 milyon emeklinin maaş aldığı bankalarla SGK'da toplantı yapılmış, Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı promosyon şartları kendilerine anlatılmıştı. SGK yetkilileri, söz konusu toplantıda özel bankaların promosyona ilişkin bir itirazda bulunmadığını, konuyu yetkili organlarından değerlendireceklerini açıklamışlardı.
 
Yetkililer, promosyon protokolünü tamamladıklarını ve önümüzdeki günlerde bankalarla tek tek görüşüp imzaların atılacağını söylediler. Yetkililer, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'nun onayından sonra protokol imzalarını önümüzdeki günlerde bitirmeyi planlıyoruz" dediler.
 
MART'TA DAĞITILACAK
Yetkililer, Mart ayından itibaren de emeklilerin maaş promosyonlarını alabileceklerini ifade ettiler.
 
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM PROMOSYON RAKAMLARINI BÖYLE AÇIKLAMIŞTI
Başbakan Binali Yıldırım, "1000 lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 lira, 1000 lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara 375 lira, 2 bin lira üzerinde emekli maaşı alanlara da 450 lira bir seferde ödeme yapılacak. Emekli promosyonlarıyla 5 milyar liralık bir kaynak sağlanacak." dedi.
 
Emeklilerimize şunu anlatmak istiyorum. Bildiğiniz dün itibarıyla 2017'den geçerli olmak üzere asgari ücrette yüzde 10 civarında, yüzde 10'a yakın bir artış gerçekleşti. Bu yıllık enflasyonun üzerinde bir artıştır. Gönül arzu eder ki, daha fazla verelim. İleride imkanlarımız arttıkça daha fazlasını vermeye gayret göstericeğiz. Emeklilerimiz bu ülke için çalıştılar, gayret ettiler. Onların iyi şartta yaşamaları bizim öncelikli hedefimiz. 
 
2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. Bu ödemede bin lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 Lira, bin lira iki bin lira arasında 375 lira, 2 bin lira üzerinde emekli maaşı alanlar 450 lira almış olcak. Emekli maaşı bankalara yatırılıyor. Bankalar parayı tuttukları için böyle bir imkan sağladılar. Asgari...