SON YAZILAR

22 Şubat 2017 Çarşamba

30 Yıl Üstü Çalışanlar Davasız İkramiyelerini Alabilecek

Alo Sgk | 09:46 | | | | |


30 Yıl Üstü Çalışanlar Davasız İkramiyelerini Alabilecek  

Mustafa İŞCAN  
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugünkü yazımda kamu kuruluşlarında çalışanların 30 yıldan fazla hizmetlerinden doğan ikramiye haklarının artık davasız ödenmesi hakkında olacak ve sizden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

 

FAZLA ÇALIŞANLARA EKSİK ÖDEME YAPILIYORDU 

 
30 yıldan fazla çalışması olup ta emekli olduğunda veya vefat ettiğinde geriye kalanlara 30 yıl çalışmış gibi ikramiyeleri ödeniyordu. Ancak bu konuyu dava edenler 30 yıl üstü çalışmış oldukları süre kadarki hizmetlerinden dolayı ikramiyelerini almaya hak kazanmışlardır.

 

FAZLA ÇALIŞANLAR İKRAMİYELERİNİ DAVA İLE ALIYORLARDI 

 
Anayasa Mahkemesi’nin 2013/111 Esas ve 2014/195 Karar sayılı iptal kararının yürürlüğe girdiği tarihten önce aylık bağlananlar ile emekli ikramiyesini almadan vefat edenlerin dul ve yetimlerine, otuz fiili hizmet yılından fazla süreler için emekli ikramiyesi ödemesi normal yoldan yapılmıyordu. Ancak dava yolu ile bu haklarını alabiliyorlardı. Bu davaların tamamının SGK lehine sonuçlanması neticesinde bu işin davasız çözümü hükümetçe değerlendirilmiş ve Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla 06.06.2016 tarihinde TBMM’ye sevk edilmişti ve sürecin yasallaşması bekleniyordu.
 
Ve yaklaşık 7-8 ay gibi bir zamandan sonra emekli ikramiyesine esas hizmet süresinin hesabındaki 30 yıllık üst sınırın Anayasa Mahkemesi’nce...