SON YAZILAR

2 Şubat 2017 Perşembe

Dolaysız Vergilerin Dolanılması ile Mücadele Toplantısı

Alo Sgk | 09:43 | | | |


Dolaysız Vergilerin Dolanılması ile Mücadele Toplantısı  

Bumin DOĞRUSÖZ  
Dünya Gazetesi  

Daha önce kuruluşunu, amaçlarını ve bazı faaliyetlerini duyurduğum ve vergi hukuku alanında önemli toplantılar düzenleyen Vergi Hukuku Platformu (VEHUP), önümüzdeki günlerde yine bir toplantı düzenliyor. VEHUP’un, vergi hukuku alanında özellikle OECD, Avrupa Birliği gibi oluşumlardaki vergi hukuku gelişmelerini konu alan üçüncü toplantısı bu. Toplantıya özellikle dışarıdaki gelişmeleri de aktaracak yabancı konukların katılımı da sağlanıyor ki konular mukayeseli hukuk çerçevesinde incelenebilsin.

Benim de üyesi bulunduğum ve bir sivil toplum insiyatifi olarak karşımıza çıkan VEHUP, bu defa özellikle gümrük birliği çerçevesinde önümüzdeki günlerde önemli gelişemelerin yaşanacağı AB’yi odak konu şekinde belirleyerek, Avrupa Birliği’nde dolaysız vergilerle mücadele konusunda atılması planlanan adımları bu toplantıda tartışmayı amaçlıyor. Toplantı Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nün desteği ile düzenleniyor. Ayrıca toplantıya AB Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı da katılıyor.
Bilindiği gibi Avrupa Birliği’nde vergi konusu ağırlıklı olarak dolaylı vergiler üzerine yığılmış durumda ve düzenlemelerin çoğunluğu dolaylı vergileri konu alıyor. Ancak son yıllarda AB dolaysız vergilere de yöneldi ve BEPS projesi ile birlikte vergi mevzuatının dolanılmasına karşı eylem planları ve düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Bu çalışmalar hiç şüphesiz Türk Vergi Mevzuatı’nı da etkiliyor ve yasal değişikliklerle yavaş yavaş mevzuatımıza da giriyor.
Bütün bu gelişmeler ışığında neler yapıldığı ve daha nelerin yapılabileceği perspektifi altında VEHUP toplantısının ana başlığı “Dolaysız Vergilerin Dolanılmasıyla Mücadelede Türkiye Ve Avrupa Birliği Arasında İşbirliği Stratejileri” şeklinde belirlendi. Toplantının içeriği ve kapsamı hakkında aşağıda aktardığım tebliğ başlıkları zaten bir fikir verdiğinden, daha fazla ayrıntıya gerek olmadığı düşüncesindeyim. Bu toplantının başkanlığını benim yapacağım birinci bölümünde, “Vergilendirme Alanında Türkiye – AB İlişkileri ve İşbirliği İmkanları” tartışılacak.
Bu bölümde AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı...