SON YAZILAR

8 Şubat 2017 Çarşamba

Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır?

Alo Sgk | 10:15 | | | | | |


Evde Bakım Aylığı Nasıl Alınır?  

Mustafa İŞCAN  
Milli Gazete  

Değerli okurlar, bugün sizlere kimler evde bakım aylığı alır ve bakım aylığı kaç liradır konusunu işleyeceğim.
 
En çok merak edilen konulardan biri de “evde bakım aylığı nasıl alabilirim” konusudur. Bu konu çok merak edildiğindendir ki, en çok yanlış bilinen konulardan biridir. Her engelli yakını olan bu maaşı alır düşüncesi kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Bu maaşı alabilmenin de bazı şartları vardır. “Bu şartlar nelerdir”, “engelli bakım aylığı kaç para ve almak için nereye başvurmalı”, bir de “engelli vefat ettiğinde kaç gün içinde nereye bildirilmeli” sorularına cevaplar vereceğim.

 

EVDE BAKIM AYLIĞI KAÇ TL’DİR?

 
Evde bakım parası memur maaş katsayısına bağlanmıştır.
 
01.01.2017-30.06.2017 memur maaş katsayısı 0.096058 olup, bu döneme ait evde bakım parası 960.58  TL olmuştur.

 

EVDE BAKIM AYLIĞINA HAK KAZANMAK İÇİN BAŞLICA ŞU 3 ŞART ARANMAKTADIR:

 
-Gelir kriterlerinin uygun olması
 
-Bakıma muhtaçlık kriterinin olması
 
-Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu
 
 Şimdi sırasıyla bu şartları detaylandıralım:
 
1. Gelir kriteri: Evde bakım parası almak için kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının geliri bu kişi sayısına bölünür. Kişi başına düşen gelir net  asgari ücretin 2/3’ünden fazla olmamalıdır. Kişi başına düşen gelir 01.01.2017’den sonra 1270.75 TL’nin 2/3’ü olan  847.17 TL’den fazla olmamalıdır. Bu hesaplamada asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) öncesi netine göre hesaplanmıştır. Hane halkının net geliri toplanır hane halkı sayısına bölünür.
 
2. Bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.
 
3. Ağır engelli sağlık kurulu raporu: Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.
 
Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

 

EVDE BAKIM PARASI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR

 
Evde bakım parası alabilmek için özürlü bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa  İlçe Müdürlüklerine başvurulması gerekmektedir.

 

ENGELLİNİN VEYA BAKICISININ SOSYAL GÜVENCESİ OLMASI EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMASINA ENGEL MİDİR?

 
Hem engelli hem de bakıcısı çalışmayıp bakmakla yükümlü olduğu kişiler üzerinden sosyal güvencesi (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) varsa evde bakım ücreti alınmasına engel değildir.
 
Engelli çalışıyorsa ve bakıcısı ona işyerine gidiş gelişte ve işyerinde eşlik ediyorsa, gelir kriteri de uygunsa, bakım parası bağlanır. Ancak...