SON YAZILAR

16 Şubat 2017 Perşembe

İşsizliği Aşağı Çekme Arayışlarının Nedeni İşte Bu Gidişat!

Alo Sgk | 11:33 | | | | |


İşsizliği Aşağı Çekme Arayışlarının Nedeni İşte Bu Gidişat!  

Alaattin AKTAŞ  
Dünya Gazetesi  

İşsizlik yüzde 12 sınırını da aştı. TÜİK'in dün açıkladığı ekim, kasım ve aralık ortalamasını gösteren ve kasım verisi olarak ilan edilen orana göre işsizlik yüzde 12.1 düzeyine erişmiş durumda.

Kasım ayındaki yüzde 12.1, 2010 yılının mart ayındaki yüzde 12.8'den sonraki en yüksek işsizlik oranı.
Ama mevsimsel etkenlerden dolayı farklı ayları birbiriyle karşılaştırmak pek doğru değil. Karşılaştırmayı yatay, yani aynı aylar bazında yapmak gerekir. İşte bu durumda karşımıza 2009'daki küresel krizden sonraki en yüksek oran çıkıyor. 2009'un kasım ayındaki işsizlik oranı yüzde 12.2 düzeyindeydi, geçen yıl da neredeyse aynı oranda bir işsizlik gerçekleşti.
Arayışın nedeni de zaten bu!
Türkiye yakın zamanda istihdamda bir seferberlik başlattı. Klasik hale gelen "her işverenin bir kişiyi istihdam etmesi" düşüncesi hayata geçirilmeye çalışılıyor. İşveren örgütleri, adeta açık artırmaya dönüştürülen bu seferberliğe, "Şu kadar işçi de bizden" diye katılma gayreti içindeler. En azından sözel olarak bu katkı sergileniyor.
Devlet, işe alınacak asgari ücretliler ve üniversite mezunları için belli sürelerle katkıda bulunmayı öngörüyor.
Bütün bunlar iyi güzel de, temel sorun varlığını korurken bu önlemlerin geçici etki doğuracağı da ortada.
Nüfus ve çalışmak isteyen artıyorsa... Ama diğer yanda çalışılacak işyeri sayısı çok fazla artış göstermiyorsa... Yani ortada istihdam açısından bir arz-talep dengesizliği varsa...
İşsizliği, çağrılar ve geçici desteklerle ancak bir yere kadar yavaşlatmak mümkün. İşsizlikteki artış, eğer ekonomideki temel darboğazlar aşılamazsa, bu destekler bitince yeniden başlayacak ve seferki çıkış çok daha sert olacaktır.
Ocakta yüzde 13'ü bulabilir
Hatırlanacaktır; geçen ay da yazmıştık. Gidişat, işsizliğin ocak ayında yüzde 13 dolayında gerçekleşeceği yönünde. Bu mevsimsel etkenlere bağlı bir durum. Kaldı ki...