SON YAZILAR

20 Şubat 2017 Pazartesi

İşsizliği Sabit Tutmak İçin Bile Her Yıl 1 Milyon İş Yaratmak Gerekiyor

Alo Sgk | 09:06 | | | | |


İşsizliği Sabit Tutmak İçin Bile Her Yıl 1 Milyon İş Yaratmak Gerekiyor  

Alaattin AKTAŞ  
Dünya Gazetesi

İşsizlik fena yükseliyor. Kasım ayındaki oranın yüzde 12.1 ile son 80 ayın en yüksek düzeyine çıkması çok önemli. Belli ki aralık ve ocak aylarında da yükselme göreceğiz.

Daha önce de dile getirmiştik, ocak ayında yüzde 13’lük bir gerçekleşme olursa buna şaşmamak gerek. Gidişat oraya doğru.
İşsizliği aşağı çekme amaçlı seferberlik çağrıları da zaten gidişatın iyi olmadığının bir işareti. 
Bu seferberlik ne kadar işe yarayacak, zaman içinde göreceğiz. Ama, şunu unutmamak gerekir, bu çağrı umulan etkiyi tümüyle gösterse bile etki bir seferlik olacaktır.
Eğer bir ülkede nüfus artıyorsa, buna bağlı olarak işgücü artıyorsa, ama istihdam işgücü kadar artırılamıyorsa işsizliğin artış göstermesi kaçınılmazdır. Türkiye’de olan da budur.
15 yaş üstü çalışma çağındaki nüfus ve istihdama ilişkin temel veriler 2005 yılından bu yana nasıl mı değişti, özetleyelim: (Yıllık verilerin yıl ortalamasını gösterdiğini, 2016 verisinin ise kasım ayına ait olduğunu vurgulayalım.)
2006-2016 döneminde 15 yaş üstü çalışma çağındaki nüfus yıllık ortalama 974 bin kişi arttı. 
Bu dönemde işgücünde ortalama 826 bin kişilik artış oldu. Çalışmak isteyenlerdeki 826 bin kişilik artışa karşılık, ancak 676 bin kişi istihdam edilebildi. Dolayısıyla bu on bir yıllık dönemde her yıl ortalama 151 bin kişi işsiz kaldı.
Bir milyon artışla yerimizde sayarız
Nüfusumuz her yıl daha da artacak. Dolayısıyla çalışmak isteyenlerin sayında da artış olacak. Yüzde 33 ile Batı ekonomilerinin halen çok altında olan kadınlardaki işgücüne katılma oranı da günden güne artacak, hem artmalı da. Bu da her geçen yıl daha fazla insanın çalışma hayatına girmesi, iş araması demek.
Bütün bu verilerin söylediği gerçek şu: Her yıl ortalama bir milyon kişilik istihdam yaratmalıyız ki işsizlik oranımızı bu düzeylerde sabit tutabilelim. Bırakınız işsizliği azaltmayı, bir milyon kişilik istihdam ancak be ancak bulunduğumuz yerde kalmamızı sağlayacak. 
Mevcut durumda yılda bir milyon dolayında artı istihdam sağlama olanağımız olduğunu söylemek çok zor. Hem son istihdam seferberliği de bir anlamda olanakları bir seferlik zorlama operasyonu. İstenilen sonuç alınsa bile bir yıl sonra aynı operasyonu bir kez daha yapma şansımız yok ki...
Biz şimdi mevcut işletmelerin daha fazla eleman istihdamın etmesini sağlamak yoluyla işsizliği aşağı çekmeyi öngörüyoruz. Ama biliyoruz ki sorunun temeline inebilmek, ancak yeni yeni işletmeleri devreye almakla mümkün. İşsizliğin kalıcı biçimde aşağı çekilebilmesi ancak böyle mümkün olacak.
İnşaat yatırımıyla olmuyor
Türkiye, inşaat sektöründe büyük bir atak gerçekleştiriyor. Bir yanda konut sektöründe atılımlar yapılıyor, diğer yanda yollar, köprüler, tüneller inşa ediliyor. Her ne kadar konutta belirgin bir sıkıntının içine düşülmüşse de en azından inşaat yönüyle uzunca bir süredir canlılık var.
Ancak inşaat sektöründeki bu canlılık istihdama pek katkı vermiyor. Dahası, inşaat bittiğinde istihdam da sona eriyor.
Bir üretim gerçekleştirmek üzere kurulan bir tesis ise sürekli bir istihdam kaynağı. İşte sıkıntımız burada.
Ekonomi Bakanlığı’nın son üç yılda teşvik belgesi verdiği projelerin gerçekleşmesiyle oluşacak istihdama bakıyoruz, Türkiye’nin dişinin kovuğuna bile yetecek bir sayı yok...