SON YAZILAR

13 Şubat 2017 Pazartesi

KOSGEB’den 50 Bin Lira Faizsiz Kredi

Alo Sgk | 17:12 | | | | |


KOSGEB’den 50 Bin Lira Faizsiz Kredi  

İ.Burak Oğuz  
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir  
Bağımsız Denetçi  

MuhasebeTR  

Geçtiğimiz yıl sonunda KOSGEB’in 50 bin lira faizsiz kredi desteğine rekor sayıda başvuru yapılmış ancak az sayıda KOBİ bu destekten yararlanma hakkı elde edebilmişti. 2016 yılında müracaat edip destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin işletme gereken şartları taşımaları kaydıyla bu destekten yararlanabilecekler.


Kredi üst limiti 50 bin lira. İlk 12 ay ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde toplam36 ay vadeli ödenecek. Kullanılan kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanacak.

Daha önce başvuru yapan işletmelerin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok.Daha önce başvuru yapamayan işletmeler de yeni başvuru yapabilecekler.  Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayan, çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olan işletmelere öncelik verilecek.

14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu destekten yararlanamayacaklar.

Başvurular, 10 - 20 Şubat 2017 tarihleri arasında "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" internet adresinden yapılacak.

Kredi faiz desteğine başvuru öncesinde, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aranmayacak. KOSGEB’e kayıtlı olmadan fazi desteğinden yararlanma hakkı elde eden işletmeler kredi kullanmadan önce gereken prosedürü tamamlayacaklardır.

KOBİ’lerin finansman ihtiyacının had safhada olduğu şu günlerde KOSGEB’in 50 bin lira faizsiz kredisi ekonomiye can suyu olacaktır.