SON YAZILAR

15 Şubat 2017 Çarşamba

Milli Gazete Yazdı, SGK Düzeltti

Alo Sgk | 12:17 | | | | | | | |


Milli Gazete Yazdı, SGK Düzeltti  

Mustafa İŞCAN  
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlere önceki hafta köşemizde SGK’nın prim ertelemesinden dolayı SGK primlerini ertelemeden yatırmak isteyenlerden gelen mesajlar üzerine “SGK KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARTTI” yazımızdan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapmış olduğu değişiklikten bahsedeceğim ve sizlerden gelen sorulara yanıtlar vereceğim.
 
04.02.2017 tarihli yazımda “SGK KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARTTI” başlığıyla hükümetçe çıkarılan SGK’da işçi çalıştıranların rahat bir nefes almalarını sağlamak amacıyla prim ertelemesi uygulamasının vatandaşlara nasıl bir sıkıntı haline dönüştürüldüğünden bahsetmiş ve bir de öneri sunmuştum. Bu önerimi SGK’nın prim tahsilâtı için anlaşmalı bankalarla sorunun çözülmesi uzayabileceğinden kendi sistemi içinde e-bildirge ekranında 2 satır açarak “primim ertelensin” ve “primim ertelenmesin” seçeneklerini eklemiştir. Ve geriye kalan 2017/Ocak ve 2017/Şubat primlerinin tahsilâtında ilk ayda yaşanan karışıklık ve sıkıntılar olmayacaktır.  
 
Mali Müşavirlerinizi prim ertelemesi yapmak veya yapmadan ödemek istiyorsanız muhakkak uyarmanız gerekmektedir. Eğer bildirgeyi vermiş olsa dahi sizin isteğinize göre ilgili seçenekleri işaretleyebilir.
 

SGK PRİM ERTELEMESİNDEN DOLAYI 2016/ ARALIK İNDİRİMİ GÖZÜKMEYENLER 

SGK’nın prim ertelemesinden dolayı 2016/ Aralık ayı prim tahsilâtlarını eksik yatırmış SGK’nın duyurusunda belirttiği gibi ilk ödemeyi yaptıktan sonra ikinci sefer kalan tutarı ödemek istediklerinde çeşitli teşviklerden dolayı hak kazanılan indirimlerin sistemde düşülmediğinden dolayı ödemesinden vazgeçmiş olanların bu indirim hakları yanmamış. Sadece 2017/ Ocak ayı bildirgelerini kuruma verdiklerinden sonra ödeme yaptıklarında bu teşviklerden doğan indirim haklarının düzelmiş olduğunu göreceklerdir.
 
 

SGK’YA TOPLU ÖDEME YOK

RECEP KAYMAZ 
Mustafa bey, annemin doğrum tarihi 15.01.1966, işe giriş tarihi ise 04.05.1987’dir. Ödenen primi 225 gündür. Annem evlenmeden işe girmiş ve 3 çocuğu var.  Toplu ödeyip çalışmadan nasıl emekli olur? Ne kadar ödeyip emekli olur? 
 
Recep bey, anneniz 1987 sigorta başlangıcı ile 43 yaş 5150 gün ile veya kısmi olarak 58 yaş 3600 gün ile emekli olabilir. Toplu ödeme yok, ancak doğum borçlanması yaparak 3 çocuk için 2160 gün borçlanıp ödeyebilirsiniz. Geriye kalan günler için aybeay çalışarak ödenmesi gerekmektedir.
 

İTFAİYECİLERDE YIPRANMA PAYI

SABRİ AKÇALI 
1972 doğumluyum. İlk sigorta başlangıcım Haziran 1992, yaklaşık 700 gün sigortam var.1996–1997 arası 15 ay vekil imam hatip olarak çalıştım. Nisan 1998’de itfaiyeci olarak memuriyete başladım. Halen çalışıyorum. Askerliğimi...