SON YAZILAR

28 Şubat 2017 Salı

Ne Zaman Nerede Olursa Olsun ‘Mobil’ Çalışma

Alo Sgk | 09:13 | | | | |


Ne Zaman Nerede Olursa Olsun ‘Mobil’ Çalışma

Prof. Dr. Cem KILIÇ
Milliyet Gazetesi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Avrupa Yaşam ve Çalışma Koşullarını İyileştirme Vakfı (Eurofound) işbirliğiyle yayımlanan yeni bir rapor, çalışma hayatında bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılmasının daha iyi bir iş yaşam dengesi kurulmasını kolaylaştırdığını ortaya koyuyor. Bilgi iletişim teknolojilerinin nimetleri olan akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar ve tabii ki internet, ne zaman nerede olursanız olun çalışabilmenizi ve işvereninizin sizden beklediği işi işyerinde olmadan da yapabilmenizi sağlıyor. Yani, teknolojik gelişmeler sayesinde özellikle masa başı işler açısından işinizi yapmak ve teslim etmek sadece bir tık uzağınızda. Diğer taraftan, raporda söz konusu kolaylığın bazen çalışma hayatı ile özel hayat arasındaki sınırları bulanıklaştırdığına da dikkat çekiliyor.

Evde misin, işte mi?
ILO ve Eurofound’un işbirliğinde hazırlanan “Ne Zaman Nerede Olursa Olsun Çalışma: Çalışma Yaşamı Üzerindeki Etkileri” başlıklı rapora göre; akıllı telefon, tablet, dizüstü ve masa üstü bilgisayar gibi dijital teknolojilerin işte, evde, kısacası her yerde gitgide yaygınlaşan kullanımı geleneksel çalışma şeklini hızla dönüştürüyor. Raporda, bu durumun işe gidiş geliş için harcanan zamanı azaltabileceği, işyerindeki verimliliği artırabileceği ve böylece iş hayatı ve özel hayat arasındaki dengeyi iyileştirebileceği ifade ediliyor. Buna karşılık, işin eve de taşınması ve işte geçirilecek zaman ile özel hayat arasındaki sınırların belirsizleşmesi nedeniyle daha uzun çalışma saatleri, çalışma yoğunluğunun artması ve ev yaşamına müdahale gibi bazı olumsuzlukların ortaya çıkabildiğinin de altı çiziliyor.
Yüzde 17’si mobil
Rapordaki araştırmanın kapsamında AB üyesi on ülke (Belçika, FransaFinlandiyaAlmanyaMacaristanİtalyaHollandaİspanyaİsveç ve Birleşik Krallık) ile ArjantinBrezilyaHindistanJaponya ve ABD olmak üzere toplam 15 ülke var. Araştırmada, işverene ait işyerinin dışında çalışan ve yeni teknolojileri kullanan çeşitli çalışan tipleri tanımlanmış. Bunlar düzenli olarak evden çalışanlar, düzensiz şekilde, yani zaman zaman evden çalışma içinde yer alanlar ve mobil işlerde çalışanlar.
Araştırma kapsamındaki ülkelerde, internet sayesinde ne zaman nerede olursa olsun mobil çalışanlar, toplam çalışanların yüzde 2’si ile yüzde 30’u arasında önemli düzeyde farklılık gösteriyor. Bununla birlikte, mobil istihdam oranı ülkeye, mesleğe, sektöre ve çalışanların bu tür işler yapma sıklığına göre de değişiyor. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde çalışanların yaklaşık yüzde 17’si mobil işlerde çalışıyor. Mobil çalışanlar itibarıyla en yüksek oranın İsveç (yüzde 32) ve Finlandiya’da (yüzde 28) olduğu görülüyor. Buna karşılık en düşük oranlar, Macaristan ve Arjantin’de.
Bağımsız çalışanlar
Raporda, mobil çalışmanın olumlu sonuçlarına da yer verildiği görülüyor. Buna göre, geleneksel mesai saatlerinde daha fazla bağımsız olunması, çalışmanın daha esnek biçimlerde düzenlenebilmesi, işe gidiş geliş için harcanan zamanın azalması sayesinde iş-yaşam dengesinin daha iyi kurulması ve verimlilik artışı, mobil çalışmanın olumlu yönleri. Diğer taraftan, söz konusu çalışma biçimi daha uzun saatler çalışma ve ücretli işle kişisel yaşamın birbirine girmesi gibi aşırı strese yol açabilecek çeşitli olumsuzluklar da içeriyor. Yani, mobil çalışarak iş  yaşam dengesini daha iyi kurabileceğiniz gibi, fazla iş yükü ve stres nedeniyle daha yüksek riske maruz kalan “aşırı mobil” çalışanlardan biri de olabilirsiniz.
Bağlantı dışı kalma
Bu anlamda, mobil çalışanların evdeyken yaptıkları ek çalışmalar...