SON YAZILAR

4 Şubat 2017 Cumartesi

SGK Kaş Yapayım Derken Göz Çıkardı

Alo Sgk | 09:45 | | | | | | | | |


SGK Kaş Yapayım Derken Göz Çıkardı  

Mustafa İŞCAN  
Milli Gazete  

Değerli okurlar, bugün sizlere SGK’nın 3 ay tahakkuk edecek primlerin ertelenen tahsilatında esnaflarca yaşanan kaos sürecinden ve bunun tekrarlanmaması için önerimiz ve asgari ücrette 2017 yılında da vergiden dolayı bir düşüş olmayacağını ayrıca geçen yıl uygulamada olan ama bu yıl uygulanmayan özellikle esnafı, şirket ortaklarını ilgilendiren diğer 2 konudan bahsedeceğim ve sizlerden gelen sorulara cevap vereceğim.

 

2017 YILINDA DA ASGARİ ÜCRET DÜŞMEYECEK YA DİĞERLERİ?

 
Değerli okurlar, bildiğiniz gibi geçen yıl asgari ücretin artmasından dolayı Ekim ayından itibaren asgari ücretlinin maaşı+AGİ ile 1.300 TL’nin altına düşmemesi için konuyu gazetemizin manşet haber yapması ve benim köşemdeki ısrarlı yazılarım ve takibi sonrası Ekim ayına birkaç gün kala gerekli kanun maddesi meclisten çıkarılarak milyonlarca asgari ücretlinin maaşlarının düşürülmesi önlenmişti. 2017 yılı asgari ücret komisyonu toplantılarından önce de yine Milli Gazete’deki köşemizden Hükümete uyarı yaparak bu yıl asgari ücretlinin maaşının Ekim değil Eylül ayından itibaren düşeceğini hatırlatarak bu düşüşün de göz alınarak rakamın açıklanmasını istedik ve hükümet kanadından sayın Başbakanın asgari ücret rakamı açıklaması ve değerlendirmesinde bu yılda asgari ücretlinin maaş+AGİ rakamlarının net 1.404 TL’den aşağı düşmeyeceğini belirtmiştir.
 
Bu açıklamaya paralel olarak da sayın Maliye Bakanı da Ocak ayının son haftasında “Bu yıl da asgari ücretlilerin maaşları düşmeyecektir” diyerek işçilerimizin Eylül ayından itibaren vergi kesintisinden dolayı düşecek maaşları önlenmiştir. 
 
Asgari ücret dışında geçen yıl uygulamada olan ama 01.01.2017 tarihinden itibaren kaldırılan 2 maddeye daha değinerek bu haklarında tekrar verilmesini talep ediyoruz. 
 
- Esnafın prim borcu olsa dahi 1 yıl daha sağlık hizmetlerinden yararlanması 
 
- Seyyanen zammın 2017 yılından itibaren emekliliğe müracaat edenlere de verilmesi ve bu hakkın 2017 yılından sonrada devam ettirilmesi.

 

SGK’NIN PRİM TAHSİLÂTI ERTELEMESİNDEKİ KAOS VE BİR ÖNERİ 

 
Gelen yüzlerce mail ve telefonlarda SGK’nın 3 aylık prim tahsilâtının ertelenmesinin esnaf için rahatlatıcı ve güzel bir uygulama olduğu ama bir yandan da sonuçta 9 ay sonra da olsa bu primlerin yatırılacak olmasından dolayı parası hazır olanların erteleme kapsamına girmek istemediklerinden dolayı işyerinin kapısına kilit vurarak banka banka dolaşarak parayı yatırmaya çalıştıklarını ve sonuç olarak da onca eziyete rağmen ertelemeden dolayı primlerin tamamını yatıramadıklarını bir serzeniş olarak bize belirterek bu konuyu da yazmamızı ve gündeme getirmemizi istediler. 

 
Benim de bu konuda SGK’nın bağlı olduğu sayın Bakan Mehmet Müezzinoğlu ve SGK başkanı sayın Mehmet Selim Bağlı beye bir önerim olacak. İyi niyetle çıkarılan bir uygulamanın esnafa eziyet değil kolaylık getirmesi için SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile tahsilât bölümüne erteleme ile ödeme yapmak isteyenler ve erteleme yapmak istemeyenlerin tahsilâtı diye ayrı birer bölüm açılmış olsaydı bunca sıkıntı yaşanmazdı. Umarım bu önerimiz dikkate alınır ve bu 2 aylık süreçte aynı sıkıntılar esnafımıza yaşatılmaz. Konuya da uyan güzel bir deyimle yazımı sonlandırmak isterim: “Kaş yapayım derken göz çıkarmak.” 

 

ASKERLİK 1 YIL ERKEN EMEKLİ YAPAR 

 
HASAN CEYLAN 
 
21.10.1962 doğumluyum, ilk sigorta girişim 01.03.1988. Tarihi halen çalışıyorum askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum? 
 
Hasan bey...