SON YAZILAR

24 Şubat 2017 Cuma

Statü Değişikliği Çıkış Kodu Hangi Hallerde Kullanılır!!

Alo Sgk | 09:43 | | | | | |


Statü Değişikliği Çıkış Kodu Hangi Hallerde Kullanılır!!

Taner ÖZDEMİRÇıkış kodları ile ilgili Okurlarımın da bildiği üzere dönem dönem bu maddelere değinmekteyim. Zira çıkış kodlarının ve süreçlerinin davasal süreçlerde ne kadar önem arz ettiği şüphesiz bir gerçektir. Bugünkü yazımda ise Okurumdan gelen bir soruya cevap vererek değineceğim.


Soru : İşyerimizde SGK işlemleriyle ilgilenmekteyim. Çıkış kodlarında 21 Statü değişikliği kodu hakkında bilgi almak istiyorum. Bu kodu hangi hal ve durumlarda kullanabileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz? Sadi ÇELİK- ANKARA


Değerli Okurum; İşten çıkış kodlarının önemine her zaman grup Fesih eğitimlerimde ve birebir eğitimlerimde detaylı olarak değinmekteyim. 21 Kodu ile verilen Statü değişikliği çıkış kodunun uygulanma alanı ise uygulayıcılar için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bilindiği üzere 01.10.2008 tarihinden sonra şirket ortakları, Yönetim kurulu üyelerinin ortaklıklarının bulunduğu yerde 4-a dediğimiz şekilde sigortalı olmalarının imkanları kalmadı. Bu durumun istisnası ise 01.10.2008 tarihinden önce kendi firmalarında sigortalı olanlardır. Kendi firmalarında ortaklıktan yada diğer sebeplerden dolayı zorunlu Bağkurlu yani 4-b’li olması gerekenler belirttiğim tarihten önce kendi firmalarında 4-a lı olarak sigortalı gözüküyorlarsa sigortaları kesintiye uğrayana kadar 4-a lı olarak kendi firmalarında sigortalı gözükmeye devam edebiliyorlar.


Kısaca bu konuya değindikten sonra gelelim sizin sorunuzun detayına; Şirket ortakları kendi firmalarında sigortalıyken 4-b yani Bağkurlu olmasını gerektiren şekilde bir ortaklık söz konusu olması halinde şirketten SGK çıkışı için statü değişikliği dediğimiz bu kod ile çıkışı yapılmaktadır. Ayrıca bu çıkış kodundan sonra süresini geçirmeden bağkur’a tescil işlemi yapılmalı ve gerekli ortaklık tescilinin Bağkur müdürlüğüne verilip bundan sonrada Bağkur primlerinin tahakkuk edilmesi sağlanmalıdır.