SON YAZILAR

22 Şubat 2017 Çarşamba

Şubat Ayında İşçi Nakillerindeki SGK Günlerine Dikkat Ediniz!!

Alo Sgk | 10:20 | | | | |


Şubat Ayında İşçi Nakillerindeki SGK Günlerine Dikkat Ediniz!!

Taner ÖZDEMİR  


Her yıl Şubat ayı gelince, Şubat ay içerisinde işe başlayan, işten ayrılan personellerin SGK gün sayıları ve yasal bordro hesaplamaları yapılırken kafalar iyiden iyiye karışmaktadır. 28 çeken ayda ayrı, 29 çeken ayda ayrı bir muamma yaşanmaktadır.


Aslında Şubat ayındaki işçilerin girişleri ve çıkışlarından ziyade kafaların daha da karıştığı bir durum var. Bu da Şubat ayında işçinin işverenin başka bir işyerine nakil edilmesidir.

İşçi nakli ne demektir?

Sigortalının aynı işverene ait başka bir işyerinde naklen ve hizmet akdi sona ermeden çalışmaya başlaması işçinin nakline girmektedir. İşçinin nakil işleminde diğer aylarına nazaran Şubat ayındaki işlemde dikkate konu süreçler vardır.


Örnek 1 : 01.02.2017 tarihinde işçinin girişi nakil olarak A firmasına yapılmış ise bu işçinin SGK günü 30 olacaktır.


Örnek 2 :
Şubat ayında 10.02.2017 tarihinde ilk defa işe girişi yapılan işçinin SGK günü 19 olacaktır.


Örnek 3 : 05.02.2017 tarihinde A firmasından B firmasında nakil olarak işe girişi yapılan işçinin B firmasında ay sonuna kadar çalışması halinde B firmasındaki SGK günü 24 olacaktır. Bu işçi 04.02.2017 tarihinde aynı işverenin başka bir dosyasından bu dosyaya nakil olmuştur. Yani işçi Şubat ayında tam çalışmış olmasına rağmen A dosyasındaki SGK günü 4, B dosyasındaki SGK günü de 24 olmuştur. Toplamda ise Şubat ayında bu işçinin SGK günü tam çalışmış olmasına rağmen 28 gün olmuştur. Bu örnekteki SGK günü doğrudur, fakat işlemin nakil işlemi olmasından dolayı ve işçinin Şubat ayındaki SGK gününden dolayı prim gününün eksik olmasından sebeple bu durumda olanlar için Sosyal Güvenlik Kurumunun yayınlamış olduğu duyuru da karışıklık ortadan kalkmıştır.


Duyuruya göre yukarıdaki 3. Örneğimizdeki gibi Şubat ayı içinde nakil işlemi gerçekleşmiş ise örnekteki A dosyasında işçinin 4 günü olmasına rağmen 6 gün olarak bildirilmesi gerekecektir.


Sonuç olarak; Şubat ayında işçinin naklinden dolayı giriş çıkış işlemi söz konusu ise 28 çeken aylarda 2 gün, 29 çeken aylarda ise 1 gün SGK gününe ilave edilmesi gerekmektedir.