SON YAZILAR

28 Şubat 2017 Salı

Yeni Talimatla Bankalar Promosyonu Artırabilir

Alo Sgk | 09:18 | | | | | |


Yeni Talimatla Bankalar Promosyonu Artırabilir

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, cuma günü yaptığı açıklamayla emeklinin içine su serpti. Promosyon konusunda endişeli olan emekliler artık hiçbir şart aranmadan ödemesini alabilecek. Bankalara verilen bu talimat sonrası 'iki tip promosyon' ortaya çıkabilir, bu da rakamı yükseltebilir.

Emekliye promosyon ödenmesi konusunda müjde geldikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'yla bankalar arasında protokoller imzalanmaya başlanmıştı. Ancak protokollerdeki detaylar emekliyi endişeye sevk etmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu cuma günü yaptığı açıklamayla bu endişeyi tamamen ortadan kaldırdı. Emekli şartsız, şurtsuz promosyon alabilecek.

ENDİŞELENİYORLARDI
Emeklilerin promosyon alabilmesi için bankalarla imzalanan protokollerde iki tane otomatik ödeme talimatıyla kredi kartı veya kredili mevduat hesabından birisini alma şartı vardı. Emekliler otomatik ödeme talimatını verebilirler. Fakat kredi kartı ve kredili mevduat hesabı emeklileri endişeye sevk ediyordu. Çünkü bankaların bu konuda ek masraflar uygulaması ve emeklilerin bu masrafları takip edememesi ihtimali bulunuyordu.

RAKAM YÜKSELEBİLİR
Talimat sonrası iki farklı promosyon söz konusu olabilir. Bankalar emeklilere hiçbir ek belge veya şart olmadan emekli aylığı 1.000 TL’nin altında olanlara 300 TL, 1.000 ila 2.000 TL arasında olanlara 375, 2.000 TL ve üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon öderler. İkinci bir alternatif olarak otomatik ödeme talimatı, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı açtırmak isteyen emeklilere bu ek şartlara karşılık daha yüksek promosyon ödemesi yapılabilir.

Maaş almak yeter
Bakan Müezzinoğlu’nun son açıklamasıyla emeklinin endişesi sona erdi. Bakan bankalara gönderilen talimatla emekliye promosyon ödenmesi için yalnızca üç yıl boyunca aynı bankadan maaş alma taahhüdünün yeterli olacağını açıkladı. Bankalara bu yönde gönderilen talimatın uygulanacağını ve bunun dışında emekliden herhangi başka bir belgenin istenmeyeceğini vurguladı. Dolayısıyla emeklinin endişesi bitmiş oldu.

İstediği bankayı seçer
Bakan da konuşmasında talimat sonrası emeklinin promosyon konusunda...