SON YAZILAR

11 Mart 2017 Cumartesi

Emeklinin Ek İkramiyesi 10 Bin TL'ye Çıkabilir

Alo Sgk | 11:54 | | | | | | |


Emeklinin Ek İkramiyesi 10 Bin TL'ye Çıkabilir

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Memur emeklilerinin dört gözle beklediği ek ikramiye ödemeleri için geri sayım başladı. 27 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile 7 Ocak 2015’ten önce 30 yıldan fazla çalışarak emekli olanlara ek ikramiye ödenecek. İkramiye 30 yılın üzerindeki her tam 1 yıl için verilecek. Ocak sonu itibarıyla başvuruları almaya başlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışmalarda sona geldi, ikramiyeleri ödemeye hazırlanıyor. SGK'nın kısa süre içinde tamamlayacağı değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan tüm memur emeklilerine ve hak sahiplerine bu ay veya en geç nisan ayında toplu ödeme yapması bekleniyor.


KENDİSİ VEFAT ETMİŞSE GERİDE KALANA ÖDENİR
Bu kapsamda yalnızca memur emeklileri değil, eğer kişi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabilecek. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7.500 TL’nin üzerinde ise 7.500 TL’si başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise ödendiği aydan itibaren hesaplanacak faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödenecek. Örneğin 1 Şubat 2017’de başvuran ve farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7.500 TL 1 Mayıs'a kadar ödenecek. Kalan 500 TL de hesaplanacak faizle birlikte Mart 2018’de ödenecek.

KADEMESİ ÖNEMLİ
Ödenecek ikramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına göre değişecek. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olacak. İkramiye farkı memurun kademe ve derecesine göre değişecektir. Ancak her bir yıl fazlalık için 3.000 TL’ye kadar fark söz konusu olabilir. Memurun eğer emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa her bir yıl için fark 4.000 TL’ye kadar çıkabilir. Toplamda fark miktarının 10 bin TL’yi bulması ve hatta geçmesi de mümkün.

Faiz işletilecek mi?
İkramiye farklarına faiz işletilmeyecek. Emekli olunan ...