SON YAZILAR

25 Mart 2017 Cumartesi

Hem İşsizlik Maaşı Alıp Hem Çalışanlar Dikkat!

Alo Sgk | 09:41 | | | | | | |


Hem İşsizlik Maaşı Alıp Hem Çalışanlar Dikkat!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

İşsizlik maaşı alan bir kişi, sigortalı çalışmaya başladığında İŞKUR’u bilgilendirmek ve maaşını kestirmek zorundadır. Aksi halde hem çalışan hem de işveren büyük sıkıntı yaşar. Öte yandan işverenler, işsizlik maaşı alan kişileri işe aldıklarında, sigorta prim teşviki alacaklarını da unutmamalı.


4 SORU CEVAP
1.Soru: Eylül 2014'te işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı almaya başladım. Hemen devamında işe başladım. İşe başladığım yer sigortamı yapmadı ve maaşlarımı vermedi. Bu süre içersinde ben işsizlik maaşını aldım. Daha sonra sigortamı yapmadığı ve maaşımı vermediği için ben de işverene dava açtım. Davada işsizlik maaşını söylememe gerek var mı? Yoksa İşkur'a gidip durumu anlatmam mı gerekiyor?

İŞKUR'a hemen bildirin
Cevap: Maalesef işvereniniz sizi çok zor duruma sokmuş. İşsizlik maaşı alan bir kişi, sigortalı çalışmaya başladığında İŞKUR’u bilgilendirmek ve işsizlik maaşını kestirmek zorundadır. Diğer yandan işvereniniz de bu sürede sigortanızı yatırmadığı için İŞKUR sigortalı olarak çalıştığınızı tespit edememiş. Dava sonuçlandığında siz işsizlik maaşı aldığınız dönemde sigortalı çalışmış olacaksınız. Bu nedenle İŞKUR’a bilgilendirme yapmanız doğru olacaktır. Bu hakkı davayla kazanmış olduğunuz ve geriye dönük sigorta girişiniz yapılacağı için sorun yaşayabilirsiniz. İşverenler işsizlik maaşı alan kişileri işe aldıklarında gerekli diğer kriterleri de sağlarlarsa sigorta prim teşviki alabiliyorlar. Ancak ne yazık ki pek çok işveren bu hususu bilmediği için sigortasız adam çalıştırmanın büyük yaptırımlarıyla karşılaşıyor. İşverenlerin yürürlükte bu kadar çok prim teşviki bulunuyorken mutlaka kayıtlı istihdamda kalmaları gerekiyor.

2. Oda kaydıyla borçlanılamaz
Soru: 1996 Bağ-Kur girişliyim. 1992'de oda kaydım var. Oda kaydımla borçlanabilir miyim? (Abdulkadir Baskın)
Cevap: 2008 yılı öncesi dernek ve oda kaydına göre geçmişe dönük Bağ-Kur borçlanması yapılması mümkün değil. SGK bu talepleri reddediyor. Ancak 2000 yılından önce bu şekilde kaydı bulunan kişilerin dava açarak bu süreyi Bağ-Kur’lu olarak saydırmaları mümkün.

3. Malullük raporu için sgk sevki gerekir
Soru: Teyzem Almanya'dan malulen emekli, ev hanımlara tanınan hakla Türkiye'den de emekli olmak istiyor. Fakat SGK personeli rapor için hastaneye sevk etmeden önce emeklilik borçlanmasını yatırmasını istiyor. Prosedür böyle midir? (Tuğrul Akpolat)
Cevap: Malullük için gerekli sağlık raporunun alınması için SGK’nın sevk çıkarması gerekir. Sevk için de 4/a’lı ve 4/b’lilerin yani eski adıyla SSK ve Bağ – Kur’luların en az 1.800 gün uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiş olması gerekir. 1.800 günün borçlanmayla tamamlanması halinde ise borçlanma talebinin yapılmış olması şarttır. Anneniz de..