SON YAZILAR

6 Mart 2017 Pazartesi

İş Yapmak Kolaylaşıyor Gençler Artık 'Ortak Ofis'te!

Alo Sgk | 09:12 | | | |


İş Yapmak Kolaylaşıyor Gençler Artık 'Ortak Ofis'te!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi


Teknolojinin hızına çalışma hayatı da uydu... Ofis tutmanın maliyeti ve vakit kaybıyla uğraşmak istemeyen genç
girişimcilerin 'paylaşımlı çalışma alanları'na ilgisi arttı. Dünyada bu yıl 1.1 milyon kişinin buralara geçmesi bekleniyor.

Çalışma hayatı hızla değişiyor. Teknolojik gelişmeler, küreselleşme, sosyal hayattaki değişimler çok hızlı bir şekilde çalışma hayatına yansıyor. Bugün dünyanın en büyük şirketleri, bir evin garajında temelleri atılan fikirler olarak doğdu. Türkiye’de 'melek yatırımcı' kavramının gelişmesiyle ülkemizde de bu tip yatırımların hayata geçtiğini gördük.
Prosedürler zorluyor
Dünyanın peşinde olduğu yeni fikirlerin iyi bir çalışma ortamına ve odaklanmaya ihtiyacı var. İyi bir fikri olan genç, 'şirket nasıl açılır?', 'ofis mobilyası nereden alınır?', 'yasal yükümlülüklerim neler?' gibi sorularla boğuşarak hayata geçireceği fikir yerine yasal prosedürlere kafa yormak zorunda kalıyor. Dünya Bankası'nın ülkeleri iş yapma kolaylığı konusunda sıraladığı 'Doing Business' endeksinde Türkiye 69. sırada yer alıyor. 190 ülkenin değerlendirildiği endekste yeni bir iş kurma kolaylığı açısından Türkiye 79. sırada. Bu sonuç yeni fikirlerin hayata geçmesini engelleyen pek çok unsurun da varlığına işaret ediyor. Türkiye yeni bir şirket kurmak isteyen kişinin elektrik bağlatması açısından 58., kayıt yükümlülükleri açısından 54., iflasın çözümü açısından 126. sırada yer alıyor. Bütün bu unsurlar fikirlerin ülkemizde temellerinin atılamamasına, atılsa bile maalesef Türkiye’de kalamamasına neden oluyor.

GİRİŞİMCİLERE FIRSAT
Ülkemizdeki iş yapma zorluğunu aşmak, yeni fikirlerin hayata geçmesi için gerekli ortamı sağlamak, gençleri işgücü piyasasına katmak, çevre ve network kazanmak açısından 'paylaşımlı çalışma alanları' iyi bir alternatif. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde hayata geçen 'paylaşımlı çalışma alanları', özellikle genç girişimciler için çok önemli. Ofis kurmanın maliyetini azaltan, elektrik, internet, su abonelikleri gerektirmeden çalışmayı ve iş kurmayı sağlayan bu tip yerler, gençlerin fikirlerine odaklanmalarını sağlıyor.

Yeni fikirlerin hayata geçmesini hızlandırıyor
'Paylaşımlı çalışma alanları', kiralık ofisler, sanal ofisler, hazır ofisler ve toplantı alanlaryla bu tip fikirleri olan kişileri büyük zorluklardan kurtarıyor. İşyeri açma, kredi çekebilmek için bir resmi adrese sahip olma, sigorta yükümlülükleri açısından yerine getirilmesi gereken prosedürler gibi zorlukların tamamı bu sayede aşılabiliyor. Dolayısıyla...