SON YAZILAR

21 Mart 2017 Salı

İşsizlikte En Yüksek Oranı Henüz Görmedik

Alo Sgk | 09:30 | | | | |


İşsizlikte En Yüksek Oranı Henüz Görmedik

Alaattin AKTAŞ
Dünya Gazetesi

Bazı siyasetçiler aralık ayında yüzde 12.7'ye ulaşan işsizlik oranının tepe noktaya işaret ettiği görüşünü dile getiriyorlar. Bu görüşün temelinde istihdama ilişkin destekleyici önlemlerin hemen meyvesini vereceği ve bu sayede işsizliğin azalacağı görüşü mü yatıyor, yoksa mevsimsel etkenlerle işsizlikte azalma başlayacağı öngörüsüyle mi hareket ediliyor, bilemeyiz. Ama bildiğimiz şu:


"İşsizlikte aralık ayında oluşan yüzde 12.7 ile henüz zirveyi görmüş değiliz. Daha yüksek oranlar bizi bekliyor ve bu oranlara hazırlıklı olmalıyız."

Hiç değişmeyen bir eğilim var
Son dokuz yılı kapsayacak şekilde aralık aylarındaki işsizlik oranını, izleyen yılın ilk aylarındaki oranlarla karşılaştırdık. 2008-2016 döneminde hiçbir yıl ilk aylardaki işsizlik oranı, bir önceki yılın aralık ayındaki orandan düşük gerçekleşmemiş. Hep daha yüksek oranlar görülmüş. Birkaç örnekle bu tabloyu açalım:
2007 yılının aralık ayındaki işsizlik oranı yüzde 9.9 olmuş. 2008'in ilk üç ayında yüzde 9.9'dan yüksek oranlar görülmüş.
2008'den 2009'a geçişte küresel krizin de etkisiyle ilk dört ay boyunca 2008'in aralık ayından yüksek oranlar gerçekleşmiş. Aralık 2008 düzeyine 2009'un ancak mayıs ayında inilebilmiş.
Bu eğilim istisnasız tüm yıllarda sürüyor. Kimi yıl ilk iki ay, kimi yıl ilk üç ay, biraz önce de belirttiğimiz gibi 2009'da ise ilk dört ay, bir önceki yılın aralık ayından daha yüksek işsizlik oranlarına sahne olmuş.

Eğilim bu yıl nasıl tersine dönecek?
Son dokuz yıldır sürmekte olan bu eğilimin bu yıl tersine döneceği, detayını bilmediğimiz bir bilgiden yola çıkılarak mı savunulmaktadır, yoksa bir temenni midir ya da kamuoyunun moralini yüksek tutmasını sağlamaya dönük çabaların bir yansıması mıdır? Bilemeyiz tabii ki...
Ama ısrarla "işsizlikte en kötünün geride kaldığı" görüşü dile getirilmeye devam ediliyor...