SON YAZILAR

8 Mart 2017 Çarşamba

Milyonlarca Çalışana İzin Müjdesi!

Alo Sgk | 17:12 | | | | | | | | | | |Resmi Tatili Uzatma Formülü

Faruk ERDEM
Yeni Asır

Çalışanlar yıllık izin haklarıyla ilgili torba yasayla getirilen yeni hakları ile resmi tatilleri uzatabiliyor. İsteyen çalışan iznini istediği kadar bölüp kullanabiliyor

Yıllık ücretli izin konusu çalışanlar ile işverenler arasında hep tartışmalara yol açıyor. Bu konuda bize de çok fazla soru geliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte yaz tatili planlarının yapıldığı bu günlerde 2016 yılında çıkartılan torba yasayla getirilen yeni hakları hatırlatmak istedik. Daha önce 10 günden az olmamak üzere sadece üçe bölünen yıllık izinler yeni yasayla istenilen parçaya bölünebiliyor.
Bu durumda çalışanlar isterlerse 1 gün dahi yıllık izin kullanma hakkına kavuştu. Bu durum özellikle resmi tatiller öncesi ve sonrasında 1 günlük izin kullanarak süreyi uzatma imkanı da getirdi. Örneğin pazartesi günü başlayan bir Kurban Bayramı tatili Perşembe günü sona eriyor. Cuma günü işbaşı yapması gereken çalışan bugünü yıllık izninden saydırarak hafta sonlarıyla birlikte 9 günlük tatil yapabiliyor.

BÖLMEK SERBEST
Yeni yasa ile birlikte yine eskisi gibi 1 yılını dolduran çalışanlar kıdemlerine göre belirlenen izin günlerini kullanabiliyor. Ancak izni parçalara ayırma konusunda serbest kalınıyor. Yani 20 gün izni olan bir çalışan bunun 10 gününü kullandıktan sonra kalan 10 günü istediği kadar parçaya bölebiliyor.

Yani bu çalışan 10 gün kullandıktan sonra isterse 3+2+1+4 ya da 2+2+3+3 gibi farklı zamanlarda izinler kullanabiliyor.
Böylece işverenler de daha önce yasaya aykırı olarak kullandırdıkları 1 günlük izinler sebebiyle ceza ödemekten de kurtulmuş olacaklar.

İzinlerin bölünmesi konusunda işveren tek başına karar veremiyor.

Bu kararı çalışan veriyor ve işveren ile anlaşarak izinlerini uyguluyor.

KIDEME GÖRE SÜRE
Kimin ne kadar izin kullanacağı ise çalışılan yıla göre belirleniyor. Buna göre, a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara 14 günden, b) Beş yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden, c) 15 yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden az izin kullanmıyor.

18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük çalışanlara kıdemine bakılmadan 20 günden az izin verilemiyor.
Kadına çifte maaş
Dedem 11.05.2010 tarihinde SSK emeklisi olarak vefat etti. Babam ise 12.10.2015 yılında Emekli Sandığı (Kıbrıs Gazisi) olarak vefat etti.

Annem şimdi babamdan gelen
 şeref aylığı (dul aylığı) adı altında maaş alıyor. Annem de artı olarak dedemden maaş alabilir mi?
Metehan GÜNDÜZ
Eşlerin aldığı ölüm aylığı yani dul maaşı için evlenmemek tek şart olarak öne çıkıyor. Yani bir kadının geliri olması, çalışması ya da emekli olması kocasından dul maaşı almasına engel değil. Evlenmediği sürece alabilir. Ancak babasından yetim maaşı almak için evlenmemesinin yanında bir gelirinin olmaması da isteniyor.
Bu durumda anneniz dul maaşı aldığı için ayrıca yetim maaşı alamıyor.
Hangisi yüksek ise onu seçim alabilir.
Doğum sonrası 732 lira
Ben 8 aydır sigortalı bir yerde çalışıyorum.
Eşim çalışmıyor ev hanımı 2 tane çocuğum...