SON YAZILAR

30 Mart 2017 Perşembe

Zorunlu Arabuluculuk Nedir? Tasarı Neleri İçeriyor?

Alo Sgk | 08:49 | | | | | |


Zorunlu Arabuluculuk Nedir? Tasarı Neleri İçeriyor?


Taner ÖZDEMİR


İşçi-İşveren uyuşmazlıklarında bir adım daha atılmış oldu. Zorunlu arabuluculuk ilerleyen aylarda tasarı kabul edilirse artık resmen hayatımızda olacak. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıda, işçi-işveren uyuşmazlıklarında mahkemeden önce arabulucuya başvurma zorunlu hale gelecek. Bu kapsamda ilgili tasarı Başbakanlığa sunuldu.İşçi-İşveren uyuşmazlıklarında haklarını alamayan, yada haksız yere işten çıkarıldığını öne süren işçi-işçiler dava süreçlerine girerek haklarını mahkemede aramaktadırlar. İşveren tarafından haksız bir şekilde yapılan fesihlerin ise azımsanmayacak kadar çok olduğunu söyleyebiliriz. Durum böyle olunca da maalesef Mahkemelerde görülen dava dosyaları da bir hayli artmakta ve bu davaların sonuçlanma süreci de dava dosyalarının çokluğundan uzun zaman almaktadır.

Artık Arabulucu devreye girecek!!

Tasarıda belirtilen Arabulucular, dava aşamasına gelmeden önce İşçi-İşveren arasında uzlaşmayı sağlayacak kişiler olacaktır. İşçi işverenden iş akdinin doğuracağı hakları alamaması halinde Arabulucuya başvuracaktır. Arabulucu ise üç hafta içinde işverenle görüşmeleri sonuçlandırmak zorunda olup, görüşmelerde uzlaşma sağlanmaması halindeyse işçi iki hafta içerisinde dava açılabilme hakkına sahip olacaktır.

Sonuç olarak; İşçiler fesih sonrası işverenden alacağı bir hak varsa ve bu hakkı alamadığını iddia etmesi halinde öncelikle Arabulucuya başvuracak, bu arabulucunun sağlayacağı görüşmeler sonrasında eğer ki işçi uzlaşma sağlayamazsa dava sürecini başlatabilecektir.


Kaynak ► http://www.tanerozdemir.com.tr/zorunlu-arabuluculuk-nedir-tasari-neleri-iceriyor.html