SON YAZILAR

3 Nisan 2017 Pazartesi

İşçiler Bunları Yapmayın!

Alo Sgk | 08:51 | | | | | | | |


İşçiler Bunları Yapmayın!

Ali ŞERBETÇİ
Takvim Gazetesi

Yedi ay sigortalı çalıştım, yedinci ay sadece bir gün devamsızlık yaptım, ertesi gün işverenle müdür hakaret ederek işten kovdular ve üç gün devamsız gösterdiler. Tazminatımı vermek istemediler, haklarım nelerdir ve nasıl alabilirim? İş kanununda iş sözleşmesinin sona erdirme sebepleri nelerdir? a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması. 


b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması. 


c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması. 


d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş 
yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması. 


e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.


f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi. 


g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.


h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.


ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması olarak belirtilmiştir. Haksız olarak işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız İş Mahkemesine dava açabilirsiniz. Ya da çalışma ve İşkur il müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?...Kaynak ve Yazının Devamı ► http://www.takvim.com.tr/yazarlar/aliserbetci/2017/04/02/isciler-bunlari-yapmayin