SON YAZILAR

12 Mayıs 2017 Cuma

Ev Sahipleri Ve Kiracılar Dikkat! Evinizi Boyatacağınız Ustanın Sigortasını İhmal Etmeyin

Alo Sgk | 09:35 | | | | |


Ev Sahipleri Ve Kiracılar Dikkat! Evinizi Boyatacağınız Ustanın Sigortasını İhmal Etmeyin

Gülbenk Müşavirlik

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre evlerde yemek ve temizlik hizmetlerinde, hasta, yaşlı ve çocuk bakımında, bahçıvanlık ve şoförlük gibi hizmetlerde çalıştırılanların günü birlik bile çalışsalar Ek-9. madde kapsamında sigortalı olmaları gerekiyor.


Mayıs ayıyla birlikte bahar temizliğine başlayacağımız şu günlerde birçoğumuzun yapacağı işin başında da evimizin boya badanası geliyor elbette. Boya badana işleri konusunda genelde etraftan sorup soruşturup veya bir tanıdık vasıtasıyla bir boyacı ustası bulur ve üç aşağı beş yukarı bir pazarlık sonrasında boya badanaya başlarız.

Peki günü birlik çalışan bir ev hizmetlisinin bile sigortası zorunluyken, evin boya badanasını yapmak üzere anlaştığımız boyacının sigortasını yapmak zorunda mıyız diye hiç düşündünüz mü?

Ev hizmetinin tanımı Tebliğde yapıldı.

Ev hizmetinin tarifi, “Ev Hizmetlerinde 5510 Sayılı Kanunun Ek 9 Uncu Maddesi Kapsamında Sigortalı Çalıştırılması Hakkında Tebliğ’de” yapılmıştır.

Tebliğde, “Ev hizmeti: Ev içerisinde yaşayan aile bireyleri tarafından yapılabilecek temizlik, yemek yapma, çamaşır, ütü, alışveriş, bahçe işleri gibi gündelik işler ile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin aile bireyleri dışındaki kişiler tarafından yapılmasını tarif eder” şeklinde tanımlanmıştır.

Boyacının sigorta primini kim ödeyecek?

Evlerde yaptırılan boya badana işinin ev hizmeti sayılıp sayılmadığı, haliyle çalışanların Ek-9. Madde kapsamında sigortalı olup olmayacakları konusunda yetkili birimlerce bir açıklama yapılmamasına karşın, Tebliğde geçen “gibi gündelik işler” ibaresi göz önüne alındığında, ayrıca ev sahibi ile boyacı arasında bir hizmet akdinin de mevcut olması nedeniyle, evlerde yapılan boya badana işinde çalıştırılan boyacının Ek-9. Madde kapsamında sigortalı olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Öte yandan, boya badana işleri kimi zaman bu işleri profesyonel olarak yapan ve vergi mükellefi olan kişilere de yaptırılabilmektedir. Boya badana işini yaptıracağınız kişinin vergi mükellefi olması ve işin fatura karşılığında sözleşme ile yaptırılması halinde, boya badana işinde çalıştırılacak işçinin sigortasının da vergi mükellefi olan kişi/firma tarafından yapılması gerektiğinden, ev sahibinin sigorta yaptırmak gibi bir zorunluğu bulunmamaktadır.

10 günden az çalışan boyacı için ödenecek sigorta primi günlük 1,19 TL

Boya masrafının yanında sigorta primi de nereden çıktı deyip de boyacının sigorta primi sakın ola ki gözünüzü korkutmasın.

Boya badana işleri eğer ki 10 günden az sürecek nitelikte bir iş ise, ödeyeceğiniz sigorta primi günlük 1.19 TL. Yani evinizde boya badana işinde 2 kişi çalıştırıyorsanız ve boya badana işi de 7 gün sürecekse ödeyeceğiniz sigorta primi toplam;

1.19 TL X 2 işçi X 7 gün = 16,66 TL demektir.

Nasıl olsa boyacı şikayet etmez diye düşünmeyin.

Evlerde boya badana işinde çalışan kişilerin 3-5 günlük bir iş için ev sahiplerine benim sigortamı yap dedikleri pek görülmemiştir, doğrudur.

Hani SGK’ya şikayet ederler mi, muhtemelen etmezler de.

Ne var ki boya badana işini yapan ustanın merdivenden düşüp başına bir kaza gelmesi, Allah korusun sakat kalması veya ölmesi durumunda, sigortasız çalıştırılmış olması nedeniyle bırakın boya badana masrafını, evinizi bile satsanız karşılayamayacağınız bir faturayla karşı karşıya kalabileceğinizi sakın ola ki aklınızdan çıkartmayın.

O açıdan, evin boya badanasını yaptıracağınız kişilerin sigortasının artık telefonunuzdan SMS’le de yapılabildiği göz önüne alındığında, siz siz olun sakın ola ki boyacının sigortasını ihmal etmeyin.