SON YAZILAR

12 Mayıs 2017 Cuma

İşçinizin ay içinde birden fazla eksik gün sebebi varsa Bildirgeyi dikkatli onaylayınız!

Alo Sgk | 09:06 | | | | | | |İşçinizin ay içinde birden fazla eksik gün sebebi varsa Bildirgeyi dikkatli onaylayınız!

Taner ÖZDEMİRDeğerli Okurlarım; Sizlerden gelen mesajlar ve mailler o kadar yoğun ki her bir konuyla ilgili maalesef detaylı olarak yazma vaktim olmuyor. Bu sebeple aradan seçtiklerimi detaylı olarak kaleme alma imkanım oluyor. Yine bir okurumuzun sorusunu bu yazımda kaleme alıyorum.


Soru : Rapor bildirimlerinizle ilgili yazılarınızı takip ediyorum. Benimde özellik arz eden bir durumum mevcuttur. İşyerimizde çalışan işçimiz Nisan ayında 5 gün ücretsiz izin,10 gün rapor ve 2 günde devamsızlığı mevcuttur. Nisan ayı bildirgesinde işçinin eksik gün nedenini 12-Birden fazla olarak sisteme tanımladım. İş göremezlik ödeneği için E-bildirgede 12-Birden fazla seçtiğim için ayrıca raporunu onaylamam gerekir miydi? Çok sık bu şekilde işlemlerim olmaktadır. Bilgi verirseniz sevinirim. Deniz UYAR- ANKARA

Değerli okurum işçilerinizin raporlarını rapor aldıkları ayı takip eden ayın 23. Gününe kadar girilmesi halinde bildirimle ilgili herhangi bir cezai yükümlülük olmayacaktır. İşçinizin aldığı rapordan dolayı E-bildirgede 1-İstirahat koduyla eksik günü mevcutsa ayrıca vizite giriş ekranından raporu onaylamanız gerekmeyecektir.

Eksik gün nedeniniz Birden fazla ise Bildirgeyi dikkatli onaylamanız gerekir!

Bazı uygulayıcılar sizin de yaptığınız gibi ay içerisinde 12-Birden fazla seçeneğini seçtikleri zaman işçilerinin rapor ödemesinde sıkıntı yaşayabiliyorlar. Şöyle ki ; İstirahat raporu alan işçilerin vizite giriş ekranından girişini yapmayıp E-bildirgede o işçiniz için 1-İstirahat sebebini seçmeniz halinde işçiniz iş göremezlik ödeneğini alabilecektir. Lakin; Sizin örneğinizdeki gibi işçinin ay içerisinde istirahat haricinde ücretsiz izin, devamsızlık gibi durumlarda 12-Birden fazla seçeneğini seçmek zorunda kalmaktasınız. SGK Müdürlüğü ise ödeme yapmak için öncelikle işçinin vizite giriş alanında raporunun onaylanıp onaylanmadığına bakacaktır. Vizite ekranında giriş olmaması halinde bu seferde işçinin E-bildirgedeki ilgili işçinin eksik gün sebebinin 1-İstirahat sebebinin seçilip seçilmediğine bakmaktadırlar. Eğer ki E-bildirgede işçinin eksik gün sebebi 12-Birden fazla seçeneği seçilmişse kurum maalesef bu Birden fazla alanının seçilmesinin istirahat olup olmadığını bilemeyeceği için işçide iş göremezlik ödeneğini alamayacaktır.

Zaman geçmiş değil!

Sizin örneğinizde işçinizin rapor parasını alabilmesi için bir tavsiyem olacaktır. Nisan ayı bildirgeleri Mayıs ayının 23. Gününe kadar verilebileceği için öncelikle İlgili işçinin Nisan bildirgesini iptal ediniz. Sonrasında tekrardan işçinin nisan bildirgesini sisteme tanımlayın. Onaylamadan önce ise istirahat süresinde çalışmamıştır alanını seçerek güncelleme alanına tıklayıp sonrasında bildirgesini onaylayınız. Bu şekilde yapmanız halinde işçiniz rapor parasını da alabilecektir.

Sonuç olarak; Vizite giriş ekranından raporların onaylanabileceği gibi, onaylanmama gibi bir durumda da işçinizin eksik gün sebebi istirahat olarak seçilmişse firmanıza raporun onaylanmamasından dolayı bir ceza yansımayacaktır. Birden fazla seçeneğinin içinde istirahat olması gibi bir durumda da yukarıda belirttiğim şekilde bir bildirim işçinizin iş göremezlik ödeneğini alması için bir yöntemdir. Aksi taktirde bildirge süresi de geçip işçinin raporu da onaylanmamışsa cezai yaptırımla karşı karşıya kalınabilecektir.