SON YAZILAR

31 Mayıs 2017 Çarşamba

Kamu işçisinin tazminat avantajı

Alo Sgk | 09:27 | | | | | | |


Kamu işçisinin tazminat avantajı

Prof. Dr. Cem KILIÇ
Milliyet Gazetesi

Kıdem tazminatı konusunda kamu işçilerine tanınan ve pek çok kamu işçisinin bilmediği bir hakkı açıklayacağım. Kamu işçileri askerlik borçlanması ile kıdem tazminatını artırma hakkına sahip. Peki, kimler, bu haktan nasıl yararlanabilir?


Çalışma hayatı bugünlerde hareketli günler yaşıyor. Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi çalışmalarının kısa bir sürede tamamlanması bekleniyor. Ortaya bir taslak çıktığında bu konuda daha net bir tartışmanın yürütülmesi söz konusu olacak.
Diğer yandan, kamuda çalışan yaklaşık 157 bin işçinin 2017 ve 2018 yılı zamları için yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri de bir yandan sürüyor. Türk-İş’in yüzde 18’lik zam talebini iletmesi sonrası bugünlerde konunun sonuçlanması bekleniyor.
Bugün çalışma hayatının sıcak gündemini ilgilendiren kıdem tazminatı konusunda kamu işçilerine tanınan ve pek çok kamu işçisinin bilmediği bir hakkı açıklayacağım.
Kamu işçileri askerlik borçlanmasıyla kıdem tazminatını artırma hakkına sahipler. Peki, kimler, nasıl bu haktan yararlanabilir?

Askerlik borçlanması
Erkek sigortalılar, askerlik borçlanması yaparak prim gün sayılarını artırabilir.
Diğer yandan, eğer ilk kez sigortalı olmadan önce askere gidilmiş ise bu durumda askerlik borçlanmasıyla yalnızca prim gün sayısı kazanılmaz, askerlik borçlanması kadar sigorta girişi geri gider.
Dolayısıyla, askerlik borçlanmasıyla erkek sigortalılar hem sigorta prim günü kazanırlar, hem de bazı durumlarda emeklilik tarihlerini öne çekebilirler.

Bir günün bile önemi var
Sosyal güvenlik sisteminde bir günün bile önemi vardır. Bir gün bazen bir yıl erken emeklilik anlamına gelir. İşte askerlik borçlanması bazı durumlarda erken emeklilik sağlayabilir.
Örneğin ilk kez 20 Aralık 1995 tarihinde sigortalı olmuş Ali Bey, 1994 yılında başladığı askerliğini borçlanırsa emekliliği bir yıl erken gerçekleşir ve prim ödeme gün sayısı da azalır.
Normalde 20 Aralık 1995 sigorta girişi nedeniyle 56 yaşında 5825 prim günüyle emekli olacak Ali Bey, askerlik borçlanması yaparak 55 yaşında 5750 prim günü ile emekli olabilir.
Askerlik borçlanması her zaman emeklilik tarihini öne çekmez.
İlk kez sigortalı olduktan sonra askere gidilmiş ise borçlanma yalnızca prim günü kazandırır. Bu sebeple, askere gitmeden önce sigortalı çalışan kişiler askerlik borçlanması ile emeklilik tarihini öne çekemezler.
Bu durumdaki kişilerin borçlanma için acele etmelerine gerek yoktur. Eğer emeklilik için gerekli yaş ve sigortalılık süresini doldurduklarında prim günleri yetmiyorsa borçlanma yaparak prim günlerini tamamlayabilirler.
Aksi taktirde, yani emeklilik için yaş ve sigortalılık süresi dolduğunda, prim günü de emekliliğe yetiyorsa borçlanma yapmaya gerek kalmayacaktır.

Esas çalışma süresi
İşçilerin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılmaları halinde alacakları kıdem tazminatının miktarı aynı işverene bağlı olarak çalıştıkları süre ile orantılıdır.
Aynı işverene bağlı olarak en az bir yıl çalışmış işçiler kıdem tazminatına hak kazanırlar. Kıdem tazminatının miktarı kıdem arttıkça yükselir.
Aynı işverene bağlı olarak çalışılan her bir yıl için otuz günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatına hak kazanılır.
Bir yılın altındaki süreler için oran orantı kurularak hesaplama yapılır.

Kamu işçilerinde farklı
Bugünlerde iki yıllık zam oranlarının açıklanmasını bekleyen kamu işçileri için ise kıdem tazminatı hesabı açısından durum biraz farklıdır.
Kamu işçisi eğer kamu kurumundan...