SON YAZILAR

1 Mayıs 2017 Pazartesi

Muhtarın Sigorta Primini Artık Devlet Ödeyecek

Alo Sgk | 08:51 | | | | |


Muhtarın Sigorta Primini Artık Devlet Ödeyecek

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Cumartesi yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnameye(KHK) göre muhtar ve korucuların primleri artık devlet tarafından ödenecek. Güvenlik korucuları toplam 15 yıl görev yapma koşuluyla 55 yaşında emekli olabilecek.


Cumartesi günkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile muhtarların sosyal güvenlik hakları ile ilgili çok önemli düzenlemeler hayata geçti. KHK ile güvenlik korucularına da önemli haklar sağlanmış oldu. KHK ile muhtarların ve korucuların primlerinin devlet tarafından ödenmesi kararlaştırıldı. Güvenlik korucularının primlerini valilikler ödeyecek ve korucular 55 yaşında emekli olabilecekler. Muhtarların primleri ise İl Özel İdareleri tarafından ödenecek.

HER AY KENDİLERİ ÖDÜYORDU
Muhtarlar eski adıyla Bağ – Kur’lu yeni adıyla 4/b’li sigortalılardır. Yani kendi primlerini kendileri ödeyerek sosyal güvenlik sisteminden sağlanan yardımlardan faydalanabilirler. Dolayısıyla muhtarların her ay kendi maaşlarından primlerini ödemeleri gerekir. Böyle olunca da ellerine geçen net rakam azalır.

Maaşları azalmamış olacak
Dün yayımlanan KHK ile bu düzen değişti. Bundan böyle muhtarların primlerini devlet ödeyecek. Dolayısıyla muhtarların eline geçen maaşları da azalmamış olacak. Muhtarların primleri İl Özel İdareleri veya Yatırım İzleme Koordinasyon Kurulu Başkanlıkları tarafından ödenecek. Böylelikle muhtarlar sosyal güvenlik primlerini kendi ceplerinden ödememiş olacaklar.

Korucu ve ailelerine yeni haklar
KHK ile sigortalılığı düzenlenen bir başka kesim güvenlik korucuları. Güvenlik korucusu olarak görev yapan kişilerin primleri valilikler tarafından ödenecek ve bu kişiler 4/a’lı sayılacak. Yani eski adıyla SSK’lı statüde görev yapacaklar. Dolayısıyla...