SON YAZILAR

27 Mayıs 2017 Cumartesi

Tazminatı Alma Formülü

Alo Sgk | 11:07 | | | | | | | |


Tazminatı Alma Formülü

Faruk ERDEM
Yeni Asır

Aynı işyerinde 18 yıldır çalışıyorum, işimi de seviyorum. Ayrılmadan kıdem tazminatı alabilir miyim? Yeni sisteme geçersem mümkün olur mu? Yoksa eski sistemde kalırsam mı alırım? (Hasan)

Mevcut sistemde kıdem tazminatını alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olmak ve kendi istek ve kusurunuz olmadan işten çıkartılmak gerekiyor.

Dolayısıyla çalışırken kıdem tazminatını almak ya da avans şeklinde ödeme yapılması mümkün görünmüyor.

Tazminatınızı alabilmeniz için iş yerinizin sizi çıkartması gerekiyor.

Ancak bu çıkış işlemi yapılıp tazminatınızı aldıktan sonra işveren isterse sizi tekrar işe alarak yeniden çalışmaya başlatabilir.

Yeni fon sisteminin detayları tam belli olmadı. Ancak sistemde çalışanların 3 yıl sonra biriken paralarını çekebilecekleri, 5 yıl sonra ise nemalanmış haliyle bu paraları alabilecekleri konusunda bilgiler geliyor.

Sistem geldiğinde işvereninizle konuşup birikmiş paranızı alabilir ve yeni sisteme geçebilirsiniz.

Tamamen işvereninizle yapacağınız anlaşmaya bağlı bir konu.

Ayrıca eğer ilk sigortalı olma tarihiniz 9 Eylül 1999 öncesinde ise 15 yıl 3.600 gün yazısı alarak tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Tabi daha sonra tekrar aynı işyerinde çalışmanız yine işverenin vereceği bir karar.

MESAİ SAATLERİ DEĞİŞEBİLİR

Ramazan ayında iftara yetişmek için işten erken çıkmak istiyoruz. Böyle birhakkımız var mı? Ne yapabiliriz? Suat CANDAN
İş yerlerinde mesai saatlerini belirlemek işçi ile işveren arasındaki anlaşmalarla mümkün oluyor. Haftalık çalışma saati 45 saat.

Bunun üzerindeki çalışmalar fazla çalışmaya giriyor ve ekstra para ödenmesi gerekir.

Ramazan ayına özel bir düzenleme yapmak tamamen işverenin elinde. İşveren çalışanlarla anlaşarak isterse çıkış saatlerini öne çekebilir.

Tabi burada çalışanlar arasında bir ayrım da yapamaz. İşvereninizle konuşup bu konuda bir anlaşma yapılabilir. Onun dışında kanunların size tanıdığı 'erken çıkma' gibi bir hakkınız yok. Bazı işyerlerinde (inşaat gibi) Ramazan aylarında gece çalışması da yapılıyor. Burada da gece çalıştırmakla ilgili kurallara uymak gerekir. İşverenlerin buna dikkat etmesi lazım.

HAKKINIZI ALIRSINIZ

1989 tarihinde ilk kez sigortalı oldum. 8 yıldır çalıştığım işyerimdentazminatımı alarak ayrılmak istiyorum. Bunun için SGK'dan yazı alarak işyerine verdim. Ancak tazminatımı ödemek istemiyorlar. Ne yapabilirim? Hakan A.
9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların 15 yıl 3.600 günü doldurmuş olmak ve bunu SGK'dan alacakları yazıyla ispatlamak şartıyla tazminatlarını alıp ayrılma hakları bulunuyor. İşveren burada 'ben tazminatı ödemiyorum' diyemez. Siz dilekçenize bu sebebi yazıp SGK'dan aldığınız belgeyi de ekleyin. Bu dilekçeyi...