SON YAZILAR

23 Haziran 2017 Cuma

İlave istihdam teşvikine sessiz kalmayın

Alo Sgk | 09:17 | | | | | | | |


İlave istihdam teşvikine sessiz kalmayın

Mert NAYIR
Gazete Vatan

Çalışma hayatında milli seferberlik programı meyvelerini vermeye başladı. Son açıklanan işsizlik verisine göre 1.6 puanlık bir düşüş yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde şubat ayından bu yana sürdürülen program kapsamında 1.2 milyona yakın yeni istihdam yapıldı. Hedef 11.7 oranına düşen işsizlik rakamını yıl sonuna kadar tek hanelere indirmek. İşsizlik mücadelesinde işveren için oldukça önem taşıyan bu teşvik uygulamasının detaylarını ele alalım.


- İşveren tarafında: Özel sektör işyerleri yararlanabilir.
- İş arayan tarafında: İşe alındığı tarihten önce İŞKUR kaydı olan ve son 3 ay içerisinde işsiz olanlar yararlanabilir.
Teşvik kapsamına daha fazla kişinin girebilmesi için son 3 ay içerisinde 10 günden daha az sigorta bildirimi olan kişilerde teşvik uygulamasından yararlanabilir duruma geldiler.
Teşvikten yararlanacak işverenin 01.02.2017 tarihinden sonra işe aldığı kişinin, İŞKUR kaydının olması ve 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması, aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmiş olması, İşveren tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin tamamının yasal süresi içinde ödenmesi, işyerinin SGK’ya yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Ne zaman bitiyor?
Teşvik uygulaması 31.12.2017 tarihinde sona erecektir. Uzatılması gündemde yıl sonuna doğru uzatma kararı kesinleşecek. 2017 yılında yeni tescil yapılan işverenler de teşvikten yararlanabilecektir. Yeni tescil dosyalar açılış tarihinden 3 ay sonra ve teşvik miktarının yüzde 50’nden yararlanacaklar. 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak aldıkları, işe alındığı tarihten önce İŞKUR’a kayıtlı olan her çalışanı için yararlanabilir.
Yeni işçi başına verilecek teşvik, mevcut çalışana ilave alınacak her bir sigortalı için asgari ücret üzerinden prim ve vergi yükümlülükleri (773 TL) kadardır.
İşverenlerimiz bu teşvike konu olan sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanamayacaklardır. Ancak bu teşvik harici teşviklerden diğer çalışanları için yararlanma hakları bulunmaktadır.

Nereye başvurulacak?
Destekten yararlanabilmek için işverenlerin...