SON YAZILAR

13 Haziran 2017 Salı

Kapıcı, hamal ve değnekçi hizmetini nasıl tespit ettirecek?

Alo Sgk | 09:51 | | | | | |


Kapıcı, hamal ve değnekçi hizmetini nasıl tespit ettirecek?

Ahmet Metin AYSOY
Star Gazetesi

Kayıtsız olarak çalıştırılan sigortalıların en mağduru, sanırım kapıcı, hamal ve değnekçilerdir. Bu kesimin, hizmetlerini ispat ederek emekli olabilmeleri için, kendilerine yararlı olabilecek hususları bu yazımızda ele alacağız.


1-Hizmetlerinizi nasıl ispat edeceksiniz?
Hizmetlerinizi tespit ettirmek için iki yolunuz var. Bunlardan ilki Sosyal Güvenlik Kurumu’na şikayette bulunmanızdır.  

Ancak, şikayetiniz üzerine görevlendirecek denetmen, hizmetinizi ispatlayacak geçerli kayıt ve belge yoksa, işyerinde veya çevrede yapacağı soruşturmayla  geriye doğru en fazla bir yıllık hizmetinizi tespit edebilir. Çünkü bir yıllık süreyi aşan hizmetlerinizin ancak geçerli kayıt ve belgelere dayanılarak kanıtlanması halinde, SGK tarafından dikkate alınması mümkün olabilmektedir.

Hizmetlerinizi tanık ifadeleriyle tespit ettirmenizin diğer bir yolu iş mahkemesinde 
‘’hizmet tespit davası’’ açmaktır. Hizmetiniz kaç yıl olursa olsun iş mahkemesince tespit edilebilir.

Yalnız önemli bir hususa dikkat etmelisiniz. En son çalıştığınız yılın sonundan itibaren beş yıl içinde dava açmanız gerekmektedir.

2- Kimleri tanık göstermeli?
Davada kimlerin tanıklığının dikkate alındığı hususunu değnekçilik, hamallık ve kapıcılık hizmeti için ayrı ayrı belirtelim.

A)Değnekçi hizmeti
Durakta çalışan halk otobüsü sahiplerine veya dolmuş sahiplerine günün belli saatlerinde  ücret karşılığında hizmet veren bir değnekçi iseniz, hizmet tespitini istediğiniz dönemde durakta çalışmış olan kayıtlı şoförlerin ifadeleri hizmetlerinizin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Gerektiğinde çalışmış olduğunuz  dönemde durağa komşu işyerlerinin  işverenlerinin ve bu işverenlerin  kayıtlı çalışanlarının da tanık olarak beyanlarına başvurmak mümkündür.

B) Hamal hizmeti
Yargıtay’a göre piyasa hamalının sigortalı olamayacağı açık olup...