SON YAZILAR

29 Haziran 2017 Perşembe

Maliye’den gelir için arsa değerlendirmeleri kararı

Alo Sgk | 09:15 | | |


Maliye’den gelir için arsa değerlendirmeleri kararı

Osman AROLAT
Dünya Gazetesi

AK Parti iktidarlarının 16 yıllık döneminde 2009-2010 yılları dışında bütçe açığı kontrol altına alınıp az açıklı sağlıklı bütçe gerçekleşmeleri başarıldı. 2014 yılında ise fazla veren denk bütçeye yaklaşıldı.

Arkadaşımız Mehmet Kaya'nın haberinden hükümetin hızlı gelir getirecek bir paket üzerinde çalıştığını öğreniyoruz. Düzenlemenin temelinde kamu idarelerinin elinde bulunan ancak atıl durumda olan arsa ve arazilerin değerlendirilmesi düşünülüyor.
Bunun için Maliye Bakanlığı, bakanlıklara, kamu idarelerine ve kamuya ait şirketlere gönderdiği bir yazıda, "Hızla gelire dönüştürülebilecek başta gayri menkul olmak üzere varlıklarınız hakkında bilgi verin" denilerek ne tür gelir artıracak önlemler alınabileceğinin tesbitini istedi.
Kaya'nın haberinde özelleştirme idaresi portföyünde çoğunluğu Maliye'ye ait olmak üzere çeşitli büyüklüklerde 1038 arsa bulunduğu, özelleştirilen kurumlardan da buna ek olarak 629 arsanın buna eklenebileceği bilgisi yer alıyor. Türkiye'nin her yöresine dağılan bu arsa ve arazilerin bir bölümünün düşük değerli olduğu, ancak aralarında çok değerli olabilecek şehir merkezlerinde kalmış olanların bulunduğu da belirtilerek, özelleştirme idaresi tarafından hızla satışa sunulabileceğinin altı çiziliyor. Bunların 1667'sinin özelleştirme idaresine devredildiği bilgisi de haberde yer alıyor.
Maliye Bakanı Ağbal, 8 Haziran'da gazetemize verdiği demeçte...