SON YAZILAR

12 Haziran 2017 Pazartesi

Ramazan Bayramında Yıllık izin sürelerine dikkat!

Alo Sgk | 09:00 | | | | | | | |


Ramazan Bayramında Yıllık izin sürelerine dikkat!

Taner ÖZDEMİR

Değerli okurlarım; Malum yaz ayının gelmesiyle birlikte yıllık izinlerle ilgili sorularda peşimi bırakmıyor. Geçmişte yıllık izinlerle ilgili yazılarım olmasına rağmen okurlarım ısrarla sorularına cevap olacak makale içerikli yazılar talep etmektedirler.
Yıllık izin süreleri!

4857 sayılı İş Kanununun 53. Maddesinde yıllık izin süreleri belirlenmiştir. Buna göre; İşçinin yıllık izne hak kazanması 
için o işyerinde en az bir yıl çalışması gerekmektedir.

İşyerinde hizmet süresi;

1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 günden,

5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,

15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden az yıllık izin kullandırılması kanunen doğru bir uygulama değildir. Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır. Ayrıca 18 ve daha küçük yaştaki işçilerle, 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresinin de 20 günden az olamayacağını belirtmek yerinde olacaktır. Tabi yıllık izin süreleri kanunda belirlenmiş olsa da bu süreler iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

Soru : Çalıştığım işyerinde 1 yıl 6 ay çalıştım. Yıllık izin sürem hakkında bilgi alabilir miyim? Hülya GÖÇEN-Samsun

Yıllık izin hakkı yönünden eğer ki 50 yaşın altındaysanız çalıştığınız işyerinde 14 günlük yıllık izin hakkınız vardır. Yani 1 yıl 6 ay çalıştınız diye tekrardan 6 aylık süreden dolayı tekrar yıllık izin hakkınız olamayacaktır. 2. Yılınızı doldurunca tekrar 14 günlük bir yıllık izne hak kazanacaksınız. Bazı işçiler bu durumu kıdem tazminatı gibi düşünüyor. Yani bir yıldan arta kalan süreler orantılı olarak hesaplanır gibi düşünüyorlar. Bu düşünce yanlıştır.

Soru : 19.06.2017 tarihinde 10 günlük yıllık izne çıkacağım. İşyerim tarihleri hesapladı ama birde sizden teyit etmek istedim. Satılmış UZUN- Diyarbakır

Bahse konu yıllık izin tarihlerinize Ramazan bayramı girmektedir. Ramazan Bayramı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanunda 3,5 gün olarak geçmektedir. Bu kapsamda siz 19.06.2017 tarihinde 10 günlük yıllık izne çıkmanız halinde 03.07.2017 tarihinde saat: 13:00 da işbaşı yapmanız gerekecektir.

Yıllık izin süresi yönünden sık gelen sorulardan biri de işyerinde cumartesi günü çalışma olmadığı halde cumartesi gününün yıllık izin süresinden düşüp düşemeyeceğidir. Bu kapsamda kanunda cumartesi günü işyerinde çalışma olmaması halinde yıllık izinden düşülemeyeceğine dair bir ibare bulunmamaktadır. İşveren isterse çalışılmayan cumartesi gününü yıllık izinden düşmeyebilir.

Yol iznine dikkat!
Yıllık izne çıkan işçi iznini bulunduğu il dışında başka bir ilde geçirecekse de işveren işçiden belgeleri görmek koşuluyla 4 güne kadar ücretsiz yol izni verebilir. Dikkat edelim ki bu 4 güne kadar ki yol izni ücretsiz yol iznidir. Lakin eskisi gibi ulaşım imkanlarının kısıtlı olmadığını düşünürsek işverenler verilecek yol izni hususunda biraz daha ince eleyip sık dokumaktadır. İşveren bu yol iznini ise işçi talepte bulunması halinde değerlendirmeye alması gerekir. Her il dışında yıllık izne çıkan işçiye zorunlu yol izni verilemeyecektir. Örnekle belirtmek gerekirse; Bu kişi Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gidecekse ve bu seyahati uçakla yapacaksa 4 günlük ücretsiz yol iznini vermek iyiniyet kuralları açısından doğru olmayacaktır. Ama bu kişi bu yolculuğu trenle yapacaksa tabiî ki mantıklı olarak 2 günlük ücretsiz yol izninin verilmesi doğru olacaktır.