SON YAZILAR

22 Haziran 2017 Perşembe

Serbest bölgelerde yeni uygulama

Alo Sgk | 09:33 | | | |


Serbest bölgelerde yeni uygulama

Hasan AKDOĞAN
Dünya Gazetesi


Ekonomi Bakanlığı Ege Serbest Bölge Müdürlüğü 23 Mayıs'ta yeni bir duyuru yayınladı. Buna göre; Serbest Bölgelerde Türk Lirası ile yapılabilecek ödemeler Hakkında 2017/10051 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na atıfta bulunarak yapılacak uygulama şöyle belirtiliyor;


1- Serbest bölge firmalarının döviz veya Türk Lirası cinsinden kredi kullanması ve kredi koşullarına göre geri ödemelerini döviz veya Türk Lirası cinsinden yapmaları mümkündür.

2- Firmaların döviz cinsi kâr/para/sermaye transferi yapmaları mümkündür, öte yandan, firmaların para transferleri açıklamalarını gerçeğe uygun şekilde yapmaları gerekmekte olup, kâr transferi adı altında Türkiye yönlü ticarete iliştin ödeme yapmaları mevzuata aykırılık teşkil edecektir.

3- Serbest Bölgeler arasında ve serbest bölge içinde gerçekleştirilen ticari işlemlerde Türk Lirası ile ödeme yapılır.

4- Serbest Bölgeler ile Türkiye; serbest bölgeler arasında ve serbest bölge içerisinde gerçekleştirilen ticari işlemlerde, Bakanlar Kurulu Kararı'ndan önce kesilen faturalar kapsamındaki ödemelerin de ödeme günlerinde Türk Lirası olarak yapılması gerekmektedir.

5- TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında hayata geçirilen tek pencere uygulaması kapsamında verilerin birbirlerine uyumlu olarak tutulabilmesini teminen, serbest bölge ile Türkiye ve diğer serbest bölgeler arasında gerçekleştirilen ticarette gümrük beyannamesinin Türk Lirası cinsinden açılması gerekmektedir. Bu çerçevede, bu işlemlerde Serbest Bölgeler Bilgisayar Uygulama Programı'nda (SBBUP) değerlerin mal kalemi bazında Türk Lirası cinsinden girilmesi gerekmektedir.

6- Devam eden sözleşmelere ilişkin kira hükümleri...