SON YAZILAR

23 Haziran 2017 Cuma

Varlık barışında yeni bir düzenleme olursa mutlaka bir bedeli olacak gibi duruyor

Alo Sgk | 08:57 | | | | | |


Varlık barışında yeni bir düzenleme olursa mutlaka bir bedeli olacak gibi duruyor

Zeki GÜNDÜZ
Dünya Gazetesi

Değerli DÜNYA okurları, 6736 sayılı Yasa'nın 7. maddesinde düzenlenen ve kısaca 'Varlık Barışı' olarak ifade edilen düzenleme bu ay sonunda yürürlükten kalkacak.


6736 sayılı Kanun'da süre 31.12.2016 olarak belirlenmiş, ancak, Bakanlar Kurulu'na altı aya kadar uzatma yetkisi verilmişti. Bu yetki kullanılarak da uygulama 30.06.2017'ye kadar uzatılmıştı.
Şimdi bu konuda tekrar bir uzatma ancak kanuni düzenleme ile mümkün olabilecek. Meclis'in 15 Temmuz'a kadar tatil olduğu dikkate alındığında kanun çıkararak mevcut düzenlemenin uzatılamayacağı aşikâr. OHAL kararnamesi ile düzenleme yapılmasını da uzak bir ihtimal olarak görüyor ve ayrıca, naçizane tavsiye de etmiyorum.

Bir fil daha isteriz

Değerli okurlar, komik gelecek ama Maliye Bakanımıza, Aralık öncesinde, benim de bulunduğum bir toplantıda, iş adamları konuya ilişkin taleplerini iletirlerken, 6736 sayılı yasada mali bir yük olmamasının tereddüt ve tedirginlik yarattığı, bir miktar vergi alınmasının tedirginliği gidereceği ifade edilmişti.
Bizim beklentimiz, bu yasanın uygulaması bittiğinde, yeni bir yasa ile ileride bu konu tekrar (düzenlenir mi, ne zaman düzenlenir bilinmez) düzenlendiğinde, çok büyük bir ihtimalle, bu kez 'tedirginliği' gidermek için bir miktar vergi yükü de getirilecek. Bu nedenle de, bu ay sonuna kadar mali külfeti olmayan bu uygulamanın gelecek sefere bir mali külfetinin de olabileceği hesaba katılmalı.

Yurt dışındaki bankaların talepleri

Bilgi değişim süreci henüz başlamamış olmasına rağmen, şu an bir kısım ülkelerde, bankalar hesap sahiplerinden, hesaplarındaki paralarla ilgili her türlü yasal yükümlülüklerinin yerine getirildiğine dair yazılı beyanlar talep ediyor ve bu beyanlarının muhasebecileri veya avukatlarınca da konfirme edilmesini istiyorlar.
Diğer bir deyişle, yurt dışı hesaplarda tutulan değerle...