SON YAZILAR

31 Temmuz 2017 Pazartesi

Anadolu efsanesinin sonu geldi mi?

Alo Sgk | 08:45 | | |


Anadolu efsanesinin sonu geldi mi?

Nedim TÜRKMEN
Sözcü

Son üç yıldır, ekonominin iyi gitmediği bilinen bir gerçektir. Gerçi, hükümet bu gerçeği kabul etmemekte direniyor ama rakamlar Türkiye'de ciddi bir ekonomik kriz olduğunu gösteriyor.

Bugün sizlere 2015, 2016 yılları ve 2017 yıllının ilk altı ayına ait vergi tahakkuk ve tahsilat oranları ile İstanbul'a ait aynı verileri ortaya koyarak, özellikle Anadolu'da faaliyette bulunan işletmelerin, İstanbul ortalamasının çok altında kalmalarını yorumlamaya çalışacağım.


İstanbul tek başına Türkiye ekonomisinin yüzde 44'ü demektir. Aşağıdaki tahakkuk tahsilat oranları incelendiğinde; İstanbul'un Türkiye ortalamasının üzerinde kaldığı görülmektedir. Bu durumda ortalamanın aşağıya çekilmesi, Anadolu'da faaliyette bulunan kişi ve kurumların ekonomik faaliyetlerinin bozulması ve vergilerini ödeyememesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Dahilde Alınan Katma Değer Vergisi'nde 2015 yılı sonunda yüzde 59, 2016 yılı sonunda yüzde 52 olan tahakkuk tahsilat oranının, 2017 yılının ilk altı ayı sonunda Türkiye'de yüzde 32'ye inmiş olmasına rağmen, İstanbul' da oranın yüzde 37.6 ‘da kalması bu tezimizi güçlendirmektedir.

Siz değerli SÖZCÜ okurlarından, aşağıdaki ibret tablosunu dikkatlice incelemenizi rica ediyorum.
31szt09a_ist-izm-ant-ank-trb
Tablo vahim…
Yukarıdaki tablolardan da net bir şekilde görüleceği üzere; vergi tahsilat oranı sürekli olarak düşmektedir. 2016 yılı sonunda gerçekleşen vergi tahakkuk/ tahsilat oranı,1983 yılından bu yana gerçekleşen en düşük tahakkuk/tahsilat orandır.

Yukarıdaki tablolarda en dikkat çeken sonuç, Dahilde Alınan Katma Değer Vergisi'nin yıllar itibarıyla sürekli artmasına rağmen, tahsilat oranı sürekli olarak düşmektedir. Öyle ki...