SON YAZILAR

31 Temmuz 2017 Pazartesi

'Anlaşmalı boşanma'da en çok anne, kızını şikayet ediyor

Alo Sgk | 08:21 | | | | | |


'Anlaşmalı boşanma'da en çok anne, kızını şikayet ediyor

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

SGK 'anlaşmalı boşananların' peşine düştü. Çiftler bu şekilde evliyken alamadıkları yetim ya da dul aylığını almaya çalışıyor. SGK'nın aldığı şikayetlerin çoğu ise kızı 'anlaşmalı boşandığı' için kendi aylığı azalan annelerden geliyor...

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu yakın zamanda vermiş olduğu kararla, SGK denetmenlerinin 'anlaşmalı boşanma' raporlarının aylık kesilmesi için yeterli delil olduğuna hükmetti. 'Anlaşmalı boşanma', SGK’dan evli olduğu için aylık almaya hak kazanamayan yetim kız çocuklarının veya dul eşlerin, kâğıt üstünde boşanması fakat boşandığı eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmesi durumudur. Evli olan ve bu nedenle yetim veya dul aylığı alamayan kadın sigortalı, resmi nikahlı eşinden boşanırsa yeniden aylık almaya başlayabilir.
1 Ekim 2008 sonrası
Aslında ortada fiili bir boşanma olmadan yalnızca SGK’dan yetim veya dul aylığı alabilmek için kağıt üstünde boşanma işlemi gerçekleştiriliyor. Sosyal güvenlik sisteminde çok önemli değişikliklerin olduğu 1 Ekim 2008'de kanuna bu yönde bir madde eklendi ve 'anlaşmalı boşanan' kadın sigortalıya ödenen aylığın kesilmesi ve ödenen aylıkların faiziyle geri istenmesi sağlandı.
Faiziyle geri istiyor
Bu maddenin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla daha önce Anayasa Mahkemesi'ne dava açılmış ancak mahkeme maddenin Anayasa'ya aykırı olmadığına karar vermişti. SGK resmi olarak boşanan ancak boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşamaya devam eden kadın sigortalıdan bu durumu tespit ettiği andan itibaren bağlanmış aylıkları faiziyle geri istiyor.
Hukuk kurulu hükmetti
İlgili maddedeki açık nokta, 'anlaşmalı boşanma'nın nasıl tespit edileceği. SGK bu tespiti denetmenler vasıtasıyla ve genellikle şikayet üzerine yapıyor. Birlikte yaşama olgusunun tespit edilmesi noktasında SGK 'çat kapı' denetim yapıp çiftleri aynı hanede görürse, aylığın kesilmesi yönünde rapor tutuyor. Denetmenlerin tespitlerine karşı yargı yoluna başvuran kişiler, birlikte yaşamanın tespiti noktasında haklı bulunuyor ve yeniden hak sahibi haline gelip, SGK’ya haksız alınan aylıklar için ödeme yapmaktan kurtuluyorlardı. Ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararı yani Yargıtay dairelerinin üstündeki mercinin kararı SGK lehine oldu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu SGK’nın denetmen raporuyla yetim veya dul aylığını kesebileceğine hükmetti.
Gerekçe: Dul aylığım azaldı!
SGK'nın bu konudaki denetimlerinin en önemli kaynağı şikayetler. Şikayetler ise yoğun olarak ...