SON YAZILAR

19 Temmuz 2017 Çarşamba

Barter uygulaması ve geleceği

Alo Sgk | 09:51 | | | |


Barter uygulaması ve geleceği

Osman ARIOĞLU
İto Haber

Özü itibarıyla dünyanın en eski ticaret yöntemi olan ‘takas’ın geliştirilmiş halidir barter. Bu uygulama kapitalizmin en belkemiği konumundaki para sistemi olmadan alışverişin devam edebilmesinde bilinen en temel ticaret yöntemidir.


Barter uygulaması; doğrudan iki tüccarın veya iki ayrı mal sahibinin mallarını değiştirmek suretiyle ticaret yapmaları yerine, barter şirketine üye olmaları ve bu üyelik sistemi aracılığı ile ihtiyacı olan malı veya hizmeti alabilmesi sistemi olarak tanımlanabilir. Bu anlamda sistemde takas yapanların birbirini tanıyıp bulmaları gerekmez. Sisteme üye olan elinde bulunan barter çeklerini kullanarak ihtiyacı olan malı veya hizmeti temin eder. Bu alışverişte para yerini bir anlamda barter çeki alır.

Ancak bu çek bildiğimiz anlamda kambiyo senedi hükümlerini taşıyan bir çek değildir. Aracı barter kuruluşu ise bu işleme aracılık ettiği için bir komisyon alır.

Barter sisteminde önemli olan sisteme koyacak bir mal veya hizmet sağlayıcısı olmaktır. Sisteme üye olmak için mevcut uygulamalarda genel olarak bir üyelik aidatı söz konusu oluyor. Sistemin geliştirilmesiyle bu üyelik aidatı konusu da devreden çıkarılabilir. Sistemin gelişmesi ise yasal altyapının oluşturulması ile doğrudan ilişkilidir. Buna karşılık barter şirketinin esas kazancı yapılan işlemlerden aldığı komisyondur. Barter uygulaması gelişme potansiyeli olan önemli bir uygulamadır.

Şayet gelecekte para sisteminin yerini bir uygulama dolduracaksa bu barter olacaktır.

Ne yapılabilir...