SON YAZILAR

21 Temmuz 2017 Cuma

Çalışanların E-devletten sigortalılığını bildirmesi mümkün müdür?

Alo Sgk | 08:43 | | | | |


Çalışanların E-devletten sigortalılığını bildirmesi mümkün müdür?

Taner ÖZDEMİR

Soru: Haziran ayında işe başladığım işyeri sigortamı yaptığını belirtiyor. Yalnız elime işe giriş bildirgesinin suretini vermedi. Alo 170’i aradım. Lakin sistemde sigorta girişimin olmadığını söylediler. E-devletten girince de Haziran ayıyla ilgili bir bildirim göremedim. Ne yapmam gerekir?


Değerli Okurum, İşbaşı ettiğiniz zaman sigorta girişinizin yapılmış olması gerekir. İşveren işe girişinizi yapmışsa işe giriş evrağınızın bir nüshasını vermesi gerekirdi. Neden vermediğini anlamadım. Zira bu evrağı istemek sizin doğal hakkınız. Gelelim E-devlette haziran ayınıza ait çalışma günlerinizin gözüküp gözükmemesi konusuna! Hülya hanım, Haziran ayı SGK kayıtları Temmuz ayının 25. gününe kadar işvereniniz tarafından SGK sistemi üzerinden bildirilmesi esastır. Dolayısıyla İşvereninizin 25. Temmuza kadar sigorta günlerinizi SGK müdürlüğüne bildirmesi için süresi vardır. Bu aşamada Alo 170 den aramış olsanız bile onlarda kendi sistemlerinde sizin girişinizi göremezler. Size tavsiyem 25 Temmuzda E-devletten hizmet dökümünüze bakmanız olacaktır. Hizmet dökümünüzü göremezseniz işte o zaman işe girişiniz yapılmamıştır diyebiliriz.

Sigortalı çalışanlar kendini E-devletten Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilir!

Yanlış duymadınız! Bir işyerinde çalışmaya başlayan birisi E-devletten 4A(SSK) Sigortalılarının Kendini Bildirmesi menüsünden, Yeni başvuru alanından işyerinde çalışmaya başladığı tarihi, firmanı bilgilerini, firmanın adresini yazarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunabilecektir. Çalışanın burada işe giriş tarihini belirttiği tarihten farklı bir tarihte de işe girişi yapılmış ise, kontrol sonucunda bu durum ortaya çıkacak ve işverene yaptırım uygulanabilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise işçinin E-devletten bu bildirimi işe girdiği tarihten itibaren 1 ay içinde yapması olacaktır.