SON YAZILAR

22 Temmuz 2017 Cumartesi

Fazla çalışma hakkınızı isteyiniz

Alo Sgk | 10:05 | | | | | | | | | | | |


Fazla çalışma hakkınızı isteyiniz

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün sizlerden gelen soruları yanıtlayacağım.
 

4-B’DEN SONRA 1260 GÜN 4-A ÖDEMEK GEREKLİ 

ALİ AYVAZ
02.2.1965 doğum tarihim, sigortalı işe başlama tarihim 02.02.1984’tür. Esnaf Bağkuru ve tarım Bağkuru ödedim belirli zamanlarda. 20.02.2014 itibariyle 4-a sigortalı çalışmaya devam ediyorum, 540 gün yani 18 ay askerlik borçlanması ödedim. Ne zaman emekli olurum? 
 
Ali bey, 25 yıl 48 yaş 5225 gün şartlarını tamamladığınızda ve 4-b’den (Bağkur) sonra 1260 gün 4-a’ya (SSK) prim öderseniz emekli olursunuz. Askerliğinizi sigortalı olduktan sonra yaptığınız için sadece 5225 günün dolmasına fayda eder. 
 

KIDEM TAZMİNATINDA ZAMANAŞIMI 10 YIL

SİNAN KARAKAYA 
2001-2006 yılları arasında Sivas Belediyesi’ne ait bir şirkette çalıştım, daha sonra işten çıkartıldım. Tazminat alamadım. Beş yıllık tazminatımı alabilir miyim?
 
Sinan bey, kıdem tazminatı zamanaşımı süresi, Borçlar Kanunu’na göre belirlenmektedir. Borçlar Kanunu’nun 146. maddesi hükmüne göre zamanaşımı süresi 10 (on) yıl olarak belirlendiğinden kıdem tazminatı zamanaşımı süresi 10 yıl olarak uygulanmaktadır. 10 yıllık süre içinde kıdem tazminatını hiç almayan veya eksik alan işçinin işverene talepte bulunması veya dava açması gerekmektedir. Bu süre içinde, talepte bulunulmaması veya dava açılmaması halinde işverenler zamanaşımını ileri sürerek kıdem tazminatını ödemekten kurtulabilirler.
 

MAAŞ DÜŞMESİN DİYE SSK’SIZ ÇALIŞMAK

CEMAL GÜMÜŞ
09.01.1974 doğumluyum. 15.01.1990’dan itibaren kesintisiz SSK’lı olarak çalışıyorum. Emeklilik için prim gün sayımı doldurdum. Emekli maaşım yüksek olsun diye çalışmaya devam mı edeyim yoksa SSK’mı dondurup emekli olacağım yaşı mı bekleyeyim? 
 
Cemal bey, 15.01.1990 SSK başlangıcınız ile 25 yıl 52 yaş 5525 gün ile emekli olursunuz. Emekli maaşınızı hesaplayabilmek için yıl yıl kazançlarınızı bilmek gerekir sürekli asgari ücret mi yoksa belli dönemler yüksekten mi ödendi gibi bilgileri bilmediğimden dolayı sorunuza cevap veremeyeceğim. Eğer çalışmanıza devam etmeniz halinde SSK’yı donduramazsınız ve sigortasız olarak çalışmanızı önermiyorum. Hem kıdem tazminatı gibi haklarınız kayba uğrar hem de, Allah korusun, bir iş kazası geçirmenizden dolayı hak kayıplarına uğrayacaksınız.
 

FAZLA ÇALIŞMA HAKKINIZI İSTEYİNİZ

RAMAZAN GÖTÜRLER 
Özel bir şirkette çalışıyorum. İşe girerken “fazla çalıştırıyoruz” dediler, biz de kabul ettik. Fazla çalışmayı kabul ettiğimize dair bir belge imzalatırdılar. Bu belgenin hukuki bir geçerliliği var mıdır? Fazla mesai de almıyorum.
 
Ramazan bey, işveren fazla çalışma için her yıl başında işçilerinden onay almak zorundadır. Bu onayı sizden almış, ancak fazla çalışmadan...