SON YAZILAR

18 Temmuz 2017 Salı

Hastalığını gizleyen işçi de ifşa eden patron da suçlu!

Alo Sgk | 09:30 | | | | | | |


Hastalığını gizleyen işçi de ifşa eden patron da suçlu!

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

İşe girerken çalışandan talep edilen sağlık raporu konusunda önemli yaptırımlar söz konusu. Kronik rahatsızlığını hekimden saklayan işçi de çalışanının sağlık raporunu izni olmadan ifşa eden işverenin de başı ağrıyabilir.


İşverenler işe aldıkları her bir işçi için işe giriş sağlık raporu talep ederler. Ancak bu raporların gizli tutulması çok önemlidir. Aksi takdirde işverenin başı ağrıyabilir. Sağlık raporu, kişisel veri kapsamındadır. Kişisel verilerin kullanılmasında bilginin sahibi kişiden onay alınması gerekir. İşe giriş sağlık raporları işçinin işten ayrılmasından sonra 15 yıl süreyle saklanmalıdır.

RAPOR NEDEN ŞART?
İşverenler işe alacakları işçinin sağlık durumunu bilmek durumundalar. Yapılan iş için işçinin sağlık durumu elverişli değilse işveren işçiyi işe alamaz. Ayrıca işveren işçinin sağlığının yaptığı iş nedeniyle bozulmasından da sorumludur. Dolayısıyla işçinin işe girdiği tarihteki sağlık durumunu tespit ederek sağlığının yaptığı iş nedeniyle mi bozulduğunu kontrol etmek durumundadır. Bunun yanında bazı işlerde işverenin, işçinin yüksekte çalışma, dikkat dağınıklığı gibi özel durumlarla ilgili kontrolleri yaptırması şarttır. Çünkü işçi işe girmeden önce sağlık probleminin farkında olmayabilir.

Sorunlar tespit edilir
Dolayısıyla işe girişte yapılan sağlık muayeneleri bazen işçinin sağlık sorununun tespit edilmesini sağlar. Kalp, tansiyon şeker gibi hastalıklar için gerekli tahlilleri yaptıran işçi, daha önce bilmediği bir rahatsızlığını işe giriş muayenesinde teşhis ettirebilir. Bu sayede işçinin rahatsızlığı erken teşhis edilmiş olur.

Farklı kullanım olmamalı
İşveren çalışandan aldığı sağlık raporlarını işçinin özel hayatını zora düşürecek şekilde kullanmamalıdır. Aksi taktirde işveren bu nedenle ortaya çıkan zarardan sorumlu tutulacaktır.

Raporun gizli tutulması esastır
İşveren işçinin özlük dosyasında sakladığı işe giriş sağlık raporunu, yasal zorunluluklar dışında üçüncü kişilerle paylaşmamalıdır. İşçinin iş arkadaşlarının veya başka bir işverenin sağlık durumunu öğrenmesi ancak işçinin bu konudaki rızasıyla söz konusu olabilir. İşveren...