SON YAZILAR

19 Temmuz 2017 Çarşamba

İşe alınan her işçi için işverene 773 TL teşvik

Alo Sgk | 10:03 | | | | | | |


İşe alınan her işçi için işverene 773 TL teşvik

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

İstihdam seferberliği çatısı altında uygulanmaya başlanan sigorta prim teşvikiyle işveren işe aldığı her yeni işçi için 773 TL teşvik alacak. Hafta sonu yapılan düzenlemeyle bugüne kadar uygulanan en geniş teşvik sistemi getirildi.


15 Temmuz Türkiye’yi işgal girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Hain işgal girişiminin bertaraf edilmesinden sonra ekonomide de önemli adımlar atıldı. Bu çerçevede işgücü piyasasıyla ilgili çok önemli bir teşvik hayata geçirilmişti. İstihdam seferberliği çatısı altında uygulanmaya başlanan sigorta prim teşviki, bugüne kadar uygulanan en geniş teşvik. Hafta sonu yapılan değişikliklerle teşvikin kapsamı daha da genişletildi.

Kimler için geçerli olacak?
687 sayılı KHK ile hayata geçen teşvik, özel sektör işverenlerini kapsıyor. 2016 yılının Aralık ayında çalıştırdığı kişi sayısına ilave olarak istihdam sağlayan işverenlere teşvik uygulanıyor. İşe alınan kişinin son 3 ayda 10 günden fazla sigortasının bulunmaması gerekiyor. Son 3 aydır işsiz kişiler, ilave istihdam olarak işe alınırsa teşvikten yararlanılıyor.

İşveren çok memnun
KHK teşviki bugüne kadar uygulanan en geniş kapsamlı teşvik. Sigorta primi teşviklerinde genel uygulama sigorta primi işveren hissesinin karşılanmasıdır. Yani işveren teşvik aldığı işçi için sigorta primini ödemez. KHK teşvikinde ise hem sigorta primi işveren hissesi, hem damga vergisi, hem de gelir vergisi ödenmiyor. Yani yalnızca primler değil, vergiler de teşvik kapsamında. İşverene teşvik kapsamında işe aldığı her bir işçi için 773 TL teşvik sağlanıyor. İşverenler teşvik miktarından çok memnunlar ve uzunca bir süredir erteledikleri eleman alma işini teşvik sayesinde hayata geçirdiler.

Kapsamı genişletildi
Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlanan KHK teşvikinde geçtiğimiz hafta sonu yayımlanan genelge ile kapsam genişletildi. Hem teşvik kapsamındaki işçiler için kriterler esnetildi, hem de 2017 yılında yeni açılan işyerleri için teşvik miktarı arttı. Bu sayede işsizlik oranındaki düşüşün artarak devam etmesi hedefleniyor.

Temel hedef işsizliği azaltmak
İstihdam seferberliği kapsamında hayata geçirilen KHK teşvikinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan değişiklikle özellikle yeni işyerlerinin daha fazla istihdam sağlaması hedefleniyor. İşsizlik oranındaki düşüşün artmasının hedeflendiği değişikliklerle daha çok kişiye düzenli iş imkanı sağlanması mümkün olacak.

Ortalama farklı değerlendirilecek
2016 yılında açılmış olmakla beraber 2016 yılının Aralık ayında SGK’ya işçi çalıştırdığı yönünde bildirimde bulunmayan işyerlerinin ilave istihdamın hesaplanmasındaki kriter de değişti. Değişiklik öncesi bu işverenler için ortalama 2016 
yılında bildirilen sigortalı sayısına göre hesaplanıyordu. Değişiklik sonrası bu işyerleri için ortalama “0” olarak kabul edilecek. Bu sayede bu işyerleri haziran ayından itibaren çalıştırdıkları yeni işçi için teşvikten yararlanma olanağı sağlanacak.

Gündelikçi çalıştıranlara destek
687 sayılı KHK teşvikinden evinde...