SON YAZILAR

25 Temmuz 2017 Salı

İşkolu Tespit Kararları

Alo Sgk | 08:35 | | | |


25 Temmuz 2017 Tarihli Resmi Gazete
Sayı : 301317

TEBLİĞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI


Karar No            :  2017/11

İşyeri                  :  Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
                               Yenibosna Merkez Mah. Kavak Sk. No:39 Bahçelievler/İSTANBUL
SGK Sicil No      :  1060053.067, 1047727.067

Tespiti İsteyen   :  Enerji-Sen Sendikası

İnceleme             :  Bakanlığımızca yapılan incelemede; Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. unvanlı işverenliğe ait Kuzyaka Mah. Bakacak Sk. No:1 Çatalağzı/ZONGULDAK adresindeki 1060053.067 SGK sicil no’lu işyerinde elektrik enerjisi üretildiği, çalışanların ağırlığının elektrik enerjisi üretimiyle bağlantılı işlerde çalıştıkları, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 14 sıra numaralı “Enerji” işkolunda,

Cumhuriyet Mah. Büyükağız SkMuslu/ZONGULDAK adresindeki 1047727.067 SGK sicil no’lu işyerinde yurt dışından dökme gemilerle gelen demir ve kömür cevherlerinin limandaki vinçler yardımıyla indirilip stoklandığı, limanda işverenliğe ait olan elektrik üretim tesisi dışında farklı tüzel kişiye de liman hizmeti verildiği, işçilerin de liman hizmetine özgü işlerde çalıştığı, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 16 sıra numaralı “Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı, ardiye ve antrepoculuk” işkolunda,
yer aldığı tespit edilmiştir.

Karar: Yapılan bu tespitlerin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

Karar No            :  2017/12

İşyeri                  :  Erkurt Yalıtım Ürünleri ve Otomotiv Yan San. ve Tic. A.Ş.
                               DOSAB Dumlupınar Mah. Ali Osman Sönmez Cad. No:8
                               Osmangazi/BURSA

SGK Sicil No      :  1004857.016

Tespiti İsteyen   :  Türk Metal Sendikası

İnceleme             :  Erkurt Yalıtım Ürünleri ve Otomotiv Yan San. ve Tic. A.Ş.’de Bakanlığımızca yapılan incelemede; ağırlığı otomotiv olmak üzere motorlu kara taşıtları için ısı, titreşim ve ses önleme amacıyla kullanılmak üzere formlama, kesim, kaplama ve hazırlama operasyonları sonrasında araçların taban, bagaj, tavan kapı sacları, motor, kabin içi, bagaj bölümleri ile taban sacı ile egsoz arasında kullanılmak amacıyla alüminyum ısı kalkanları, bitüm esaslı, manyetik özellikli ve alüminyum kaplamalı titreşim emiciler, keçeden kumaş ve alüminyum kaplı mamul formlu ve formsuz ses izölatörleri, bitüm, keçe ve teknik tekstil kullanılarak üretilen formlu kompozit izölatörleri ile motorlu kara taşıtları için tavan, yan duvar gibi trim malzemeleri üretildiği, üretilen ürünlerin motorlu kara taşıtlarındaki karoser parçası olduğu, işçilerin de üretime özgü işlerde çalıştıkları, üretim konusunun kullanım alanının ve esas işlevinin otomotiv sektörüne özgülendiği, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 12 sıra numaralı “Metal” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.

Karar: Erkurt Yalıtım Ürünleri ve Otomotiv Yan San. ve Tic. A.Ş.’nin; yürüttüğü işlerin niteliği itibariyle İşkolları Yönetmeliğinin 12 sıra numaralı “Metal” işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

Karar No            :  2017/13

İşyeri                  :  Çukurova Kimya Endüstrisi A.Ş.
                               Manisa OSB Keçiliköy Mah. 50. Yıl Cad. No:10
                               Yunusemre/MANİSA

SGK Sicil No      :  0025400.045

Tespiti İsteyen   :  İşveren

İnceleme             :  Çukurova Kimya Endüstrisi A.Ş.’de Bakanlığımızca yapılan incelemede işçilerin ağırlıklı olarak reçine, serter (katalizör), izolasyon plakaları, besleyici gömlek, döküm toz ve boyası üretimi işine özgü işlerde çalıştıkları, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 11 sıra numaralı “Çimento, toprak ve cam” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.

Karar: Çukurova Kimya Endüstrisi A.Ş.’nin; yürüttüğü işlerin niteliği itibariyle İşkolları Yönetmeliğinin 11 sıra numaralı “Çimento, toprak ve cam” işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

Karar No            :  2017/14

İşyeri                  :  Gratis İç ve Dış Ticaret A.Ş.
                               Levent Mah. Cömert Sok. Yapı Kredi Plaza C Blok 1C Kat:5
                               Beşiktaş/İSTANBUL

SGK Sicil No      :  1218420.034

Tespiti İsteyen   :  İşveren

İnceleme             :  Gratis İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye ait İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi KazlıçeşmeCad. No:58/H 3-4 Özel Parsel Tuzla/İSTANBUL adresindeki lojistik (dağıtım) merkezi işyerinin, asıl amacı ve faaliyet konusu kozmetik, cilt, kişisel bakım ve atıştırmalık ürünlerin perakende satışı olan merkez işyerine bağlı yer olarak faaliyet gösterdiği, Türkiye genelindeki mağazalarında satışı gerçekleştirilecek ürünlerin tedarikçi firmalardan temin edilip ortalama bir kaç gün süreyle depolanması ve bu mağazalara gönderilmek üzere tasnif edilmesi işlerinin yapıldığı, bu nedenle yapılan işlerin İşkolları Yönetmeliğinin 10 sıra numaralı “Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.

Karar: Gratis İç ve Dış Ticaret A.Ş.’ye ait İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi Kazlıçeşme Cad. No:58/H 3-4 Özel Parsel Tuzla/İSTANBUL adresindeki işyerinin; yürüttüğü işlerin niteliği itibariyle İşkolları Yönetmeliğinin 10 sıra numaralı “Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar” işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmî Gazete’de yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.