SON YAZILAR

22 Temmuz 2017 Cumartesi

Kanun Hükmünde Kararname teşviğinde bildirge hatasına dikkat!

Alo Sgk | 09:03 | | | | |


Kanun Hükmünde Kararname teşviğinde bildirge hatasına dikkat!

Taner ÖZDEMİR

Değerli okurlarım, Bu ay Kanun hükmünde kararname teşviği yeni bir genelge düzenlemesiyle 01.06.2017 tarihinden sonra girenler için 01687 kanun maddesiyle verileceği genelgede belirtilmişti. Lakin genelgede belirtilmesiyle kanun maddesinin Bildirge sistemine eklenmesi arasındaki zamanda uygulayıcılar nasıl bir işlem yapacağını tam olarak bilemediler. Zira kanun maddesi de eklenmediği için sadece beklemek zorundaydılar. Bir önceki yazımda konunun detaylarını aktarmıştım. Kanun maddeleri 21.07.2017 bugün itibariyle hem 00687 hem 01687 kanun maddeleri Bildirge sistemine eklenmiştir.
Tabi birde genelge öncesi haziran girişli olup ta temmuz ayının ilk haftalarında Bildirgelerini onaylayan bir kesim var. Bildirgelerini onaylayan kişilere tavsiyem eğer ki haziran ayında işe girip de  KHK kapsamında teşvikli işçiniz var ise öncelikle onaylamış olduğunuz bildirgeyi iptal ediniz. Sonrasında E-bildirge sisteminde 17. maddeye göre teşvik tanımlama alanından 01.06.2017 ve 31.12.2017 tarihleri arasındaki alandan teşvikli işçinizi tanımlayınız ve bildirgenizi de bu tanımlamadan sonra veriniz. Ayrıca Haziran ayında KHK kapsamında işe aldığınız işçiniz yoksa ve önceki aylarda KHK kapsamında 00687 kanun maddesiyle işçilerinizi sisteme tanımlamışsanız aynı şekilde bildirgelerinizi verebilirsiniz.

Haziran ayında bildirge hatası alanlar dikkat!
Haziran bildirgesini 00687 ve 01687 olarak verecek işverenlerin karşısına kırmızı uyarı ekranı çıkacaktır. Bu uyarı ekranı çıktığı zaman Bildirgeye düzeltme ile girip teşvikli işçileri tek tek seçip güncelleme yaptığınız taktirde bildirgeniz onaylanabilir hale gelecektir.

Yersiz yararlanma alanını kontrol etmeyi unutmayın!
Bildirgeleri onaylayan işverenlere tavsiyem onay sonrası teşvikten yersiz yararlanma alanını kontrol etmeleri olacaktır. Zira cari dönem içerisinde yersiz faydalanma durumunuz varsa cezasız düzeltme imkanınız olacaktır.
Sonuç olarak haziran bildirgelerinde KHK teşviği olanlar için zor bir aydı. Hem genelge hem uygulama hem de belirsizlik hat safhadaydı. Sosyal Güvenlik Kurumu son günlere kalmadan bu olayı da netleştirmiş oldu.