SON YAZILAR

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Sevdiğiniz işi mi yapacaksınız? Yaptığınız işi mi seveceksiniz?

Alo Sgk | 08:46 | | | |


Sevdiğiniz işi mi yapacaksınız? 

Yaptığınız işi mi seveceksiniz?

Muhammed Satılmış
Dünya Gazetesi
Zor ama hayati bir soru. Çünkü ne yaparsak yapalım işimiz hayatımızın çok önemli bir parçası oluyor. Tanıdığım başarılı bir muhasebe müdürü mesleğinin 25. yılında, “ben aslında muhasebeci olmamalıydım” dedi. Ne kadar büyük bir acı ve kayıp siz hayal edin. Nasıl geçti o 25 yıl diye düşündüm. En iyi ihtimalle sürekli kendini motive ederek, daha doğrusu kandırarak…


Lisede bir arkadaşım mühendislik fakültesi için sınavlara hazırlanıyor ve bir yandan da, “hayalimde uluslar ilişkiler okumak var” diye hayıflanıyordu. Daha sonra maalesef bir mühendislik bölümünü kazandı, hem de iyi bir üniversitede. Nedeni, anne ve babasıydı, öyle istiyorlardı. Bahsettiğim okul bir fen lisesiydi, bu liselerden o yıllardaki tabiriyle “sözelci” çıkmazdı, arkadaşımın yaşadığı gibi. Ben daha şanslıydım galiba, işletme bölümünü kazandım, bende de durum benzerdi, ailemin etkisiyle bu tercihte bulundum.
Üniversitelerde bazı etkinlikler için genç arkadaşlarıma tecrübelerimden ve iş hayatından bahsetmem için konuşmacı olarak aldığım davetlerde, paylaştığım konulardan birisi, “doğru işi” bulmak.

Bazı hususlar:
- Ortalamada yaptığınız işi yüzde yüz sevmeyeceksiniz. Büyük oranda olması yeterli.
- İş değişikliklerinde esnek olmalısınız, iş hayatının ilk 5-10 yılı içinde yönünüz belli olmalı, istisnai değişiklikler yine de olabilir.
- İş ve kurum değiştirirken korkmayın, hesaplı risk alınabilir...