SON YAZILAR

1 Temmuz 2017 Cumartesi

Taşeron dosya kapanışı işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir!

Alo Sgk | 09:35 | | |


Taşeron dosya kapanışı işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir!

Taner ÖZDEMİR

Değerli Okurlarım, Malum bayram tatilinin de araya girecek olmasıyla birlikte herkesin üstünde bir tatil rehaveti var. Bayram boyunca yaklaşık bir hafta tatilden dolayı sizlere makale tarzı bildirimlerde bulunamayacağım. Bu sebepten dolayı taşeron SGK dosyalarının nasıl kapanacağına dair ve SGK işlemlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini bu yazımda sizlere aktaracağım.
Taşeron açılışlarını önceki yazımda işlemiştim. Bu yazımızda da taşeron SGK kapanış süreçleri ve tecrübelerimi aktaracağım. Taşeron olarak yüklendiğiniz işin artık bitimi gelmişse öncelikle kapanışın olacağı tarihin belirlenmesi gerekmektedir. Tarih belli olduktan sonra taşeron dosyanızdaki işçilerinizin 18- İşin sona ermesi koduyla çıkışlarının yapılması gerekmektedir. Çıkışları yapmadan önce işçilerinizin içinde ilgili ay içinde raporlu olanlar varsa eksik gün sebepleri de bu doğrultuda seçilmelidir. Sigorta çıkışları yapıldıktan sonra E-bildirgeyi vermek gerekmektedir. Burada dikkat çekmek istediğim bir nokta var! Eğer ki bildirgeyi 5510 sayılı indirimden faydalanarak veriyorsanız bir önceki ayın SGK tahakkuklarının ödenmesi gerekecektir. Geçmiş ay tahakkuku ödenmeden çıkışı yaptığınız ayın E-bildirgesini sisteme vermeye çalıştığınızda 5510 sayılı kanundan indirimli olarak veremezsiniz. İşverenin de burada indirim kaybı olmaması için size tavsiyem bildirdiğim gibi yapmanız olacaktır.

E-bildirgeyi sisteme verdikten sonra ilgili ayın SGK ödemesini de yapmanız gerekmektedir. Zira cari ay tahakkukunu ve geçmiş dönem tahakkuklarını ödemeden dosyanızın kapanışını gerçekleştiremezsiniz. Sonrasında işten çıkışını yaptığınız işçilerinizin başka bir SGK dosyanıza nakli gibi bir durum söz konusu olacaksa çıkış yaptığınız günün bir ertesi gününe diğer SGK dosyanıza işçinizin girişini yapabilirsiniz. DİKKAT! Nakil işlemi söz konusuysa işçilerinizin çıkış kodunuz işin sona ermesi yerine nakil olarak seçmeniz gerekecektir. Bir sonraki aşama SGK müdürlüğüne kapanış yazınızı vermeniz olacaktır. İşinizin bittiği tarih itibariyle SGK taşeron dosyanızın kapatılması hususunda bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu yazıya ek olarak ana firmadan da dosyanızın kapatılacağına dair yazı almanızda fayda vardır. Bir diğer aşama ise işçi sayınız 10 kişiden az ise ve eksik gün bildirim formu vermeniz gerekiyorsa eksik gün bildirim formunuzu hazırlamak olacaktır. Bu formu da hazırlayarak kuruma kapanış dilekçesini vermek için gittiğiniz zaman Eksik gün servisinden kayıttan geçirmeniz gerekmektedir.

Katip atamaları unutmayın! Taşeron dosyanız için İşyeri Hekimi, İSG uzmanı, Sağlık Personelin gibi görevlendirmeler mevcutsa İSG Katip sisteminden yaptığınız atamaların da sistemden düşürülmesi gerekecektir. Düşürdüğünüz bu atamalar için de çıktı alıp dosyanızda saklamanız menfaatinize olacaktır. Bu aşamalardan sonra taşeron dosya kapanışınız yapılmış olacaktır.