SON YAZILAR

26 Ağustos 2017 Cumartesi

Bayramda 10 gün izin için 3 ayrı formül

Alo Sgk | 10:27 | | | | | | | | | |


Bayramda 10 gün izin için 3 ayrı formül

Faruk ERDEM
Yeni Asır

Özel bir firmada çalışıyoruz.

Bu bayram öncesi pazartesi
 ve Salı gününü de idari izin olarak kullanma durumumuz var. Ancak işverenimiz bunu yıllık izinlerimizden düşmek istiyor. Böyle bir hakkı var mı? Ne yapabiliriz?
Semih KARTEPE

Öncelikle belirtelim. Yasalarımız işverenin verdiği bu tür ücretli ücretsiz izinleri yıllık izin hakkından düşemeyeceğini açıkca belirtiyor. 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 56. maddesinde "İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez." hükmü bulunmaktadır. Dolayısıyla eğer işvereniniz bayram iznini 10 güne çıkartacaksa bunu sizin izin günlerinizden düşemeyeceği gibi bu günlerde izin yaptığınız için maaşınızdan da kesemez. Eğer iş yeriniz kapanırsa siz de izin yapar ve ücretinizi tam alırsınız. Başlıkta söylediğimiz gibi üç ayrı yol var aslında. Birincisi iş verenin kendi inisiyatifiyle yukarıda belirttiğimiz şartlarda izni 10 güne çıkartması.

Bunu yapmaz ise ve siz yine de 10 gün izin yapmak istiyorsanız yeni düzenleme gereği izninizi istediğiniz kadar bölebildiğinizden 2.5 günlük izin kullanıp bayram tatilini 10 güne çıkartabilirsiniz.

Üçüncü yol ise yine yasalarımızda bulunan telafi çalışması şeklinde oluyor. İşyerlerinin tatil edilmesi veya çeşitli sebeplerden dolayı işin durması, ya da işçinin talebiyle kendisine izin verilmesi durumunda çalışılmayan sürelerin daha sonraki bir tarihte telafi edilmesi mümkün. Buna genel anlamışla "telafi çalışması" deniliyor. Telafi çalışması işin durduğu tarihten sonraki 2 ay içinde yaptırılabiliyor. Yine telafi çalışması 3 saati geçemiyor ve tatil günlerinde de yaptırılamıyor.

Yani günlük çalışma süresinin 11 saati geçmemesi gerekiyor.

Ayrıca bu konuda işçilerin bilgilendirilmesi ve sebeplerinin açıklanması gerekiyor.
Eksik prime borçlanma ile emeklilik
1952 doğumluyum.

1971 yılından sigortalı çalışmışlığım
 var. Yaşım dolmuş ama primim eksik. Nasıl yapmam gerekiyor? (Ali)
Eksik primi olanlar için bir dönem toplu ödeme şeklinde bir çalışma başlatılmıştı. Özellikle yaşı çalışmaya müsait olmayanlar için böyle bir emeklilik söz konusu olacaktı. Ancak bu çalışmalar henüz neticelenmedi. Buna rağmen yine de yasalarımızda borçlanma imkanları bulunuyor.

Kadınlar için doğum erkekler için de askerlik borçlanması imkanı var. Sizin ne kadar eksik gününüz olduğunu yazmamışsınız.

3.600 güne tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilir, bu da yetmez ise isteğe bağlı sigorta ile ödeyebilirsiniz.
Emekli maaşı nasıl artıyor
2 Şubat 1968 doğumluyum.

İse giriş tarihim 2
 Nisan 1992. Prim toplamım 9400 gün. Şu anda asgari ücretle çalışıyorum. Emekli maaşıma ne derece etki eder?

Emeklilik maaşı hesabı nasıl yapılıyor? Adnan BALIKÇI
Emeklilik şartlarınız 25 yıl 53 yaş ve 5600 gün. Prim ve yılınız tamam yaşı bekliyorsunuz. Emekli maaşını belirleyen en önemli etken prime esas kazançlarınız. Yani brüt ücretiniz. Bu ücret ne kadar yüksek gösterilirse maaşınız da o kadar yüksek olur. Burada...