SON YAZILAR

10 Ağustos 2017 Perşembe

Çalışma hayatına yeni soluk

Alo Sgk | 15:36 | | | | | |


Çalışma hayatına yeni soluk

İsa KARAKAŞ
İTO Haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dümenine geçen Jülide Sarıeroğlu, çalışma ve sosyal güvenlik konularının yanı sıra çalışan-işveren ilişkilerinde oldukça deneyim sahibi. Yenilenen Bakanlığı; kıdem tazminatı, genç işsizlik ve taşeron işçiler gibi çalışma hayatında artık kronikleşmiş sorunların çözümü için çalışmalar bekliyor.


Çalışma hayatının düzenlenmesi, çalışma barışının sağlanması, iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi, toplumun tamamının sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması, istihdamın artırılarak işsizliğin önlenmesi, ayrıca yurtdışında çalışan Türk işçilerin çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili hak ve menfaatlerinin korunması ile diğer birçok hayati öneme sahip uygulamalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

ÇALIŞAN-İŞVEREN İLİŞKİSİNDE DENEYİMLİ
Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni kabinede tam isabet belirtilen konularla ilgili çok yoğun eğitim almış, ayrıca sendikal birçok önemli görevde fiilen çalışmış olan Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı makamına getirildi. Sarıeroğlu’nu Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Yüksek Lisans’tan sınıf arkadaşım olması hasebiyle yakından tanıma fırsatı bulmuştum. Son derece çalışkan, çalışma ve sosyal güvenlik konularını daha da ötesi çalışan-işveren ilişkileri konusunda hem teorik hem deneyim sahibi olması nedeniyle çalışma hayatının birçok kronik sorununun üstesinden rahatlıkla gelebileceğine inanıyorum.

KADINLARIN BEKLENTİSİ
Yeni Bakanın kadın olması büyük bir avantaj. Zira nüfusun yarısını kadınlar teşkil ediyor. Kadınların istihdama katılımı olmadan ülkemizin 2023 hedeflerine varması mümkün değil. Bu bağlamda başta kadınların istihdama katılımını teşvik edici politikaların hızla yürürlüğe konması gerekiyor. Diğer yandan girişimci kadınların, özellikle de ev eksenli üretim yapan kadınların sosyal güvenliklerinin sağlanmasına yönelik yeni düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor.

KIDEM TAZMİNATI SORUNU ÇÖZÜLEBİLECEK Mİ?
Kıdem tazminatı uygulamasına ilişkin sorunlar aşikar. Yaklaşık yarım asırdır gündemde olan bu konu, temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme geliyor. Ancak işçi-işveren kesiminin bu konuda uzlaşamaması nedeniyle bir türlü son noktaya varılamıyor. Dolayısıyla...