SON YAZILAR

26 Ağustos 2017 Cumartesi

Özel şartları taşıyanlar daha erken emekli olur

Alo Sgk | 10:15 | | | | | |


Özel şartları taşıyanlar daha erken emekli olur

Okan Güray BÜLBÜL
Akşam Gazetesi

Engelli çocuğuna bakan anneler, çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybedenler, erken yaşlanma hastalığına yakalananlar, maden işçileri, TSK personeli ve gazeteciler gibi meslek sahipleri daha erken emekli olabiliyor.


Sosyal güvenlik sistemimizde emeklilik şartlarının sağlanmasında bazı özel durum ve mesleklere kolaylık sağlanır ve erken emeklilik hakkı doğar. Bu kişilerden birisi ağır engelli çocuğuna bakan annelerdir. Bunun dışında malullüğü sağlık kurulu raporuyla tespit edilen kişiler, erken yaşlananlar, yıpranmaya tabi çalışanlar erken emekli olabilirler. Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılar erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedirler. Ancak yalnızca başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu olmak erken emeklilik hakkından yararlanmaya yetmemektedir. Bu durumdaki kadın sigortalıların bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı – iştirakçi olmaları gerekmektedir. Ağır engelli çocuğu bakım ihtiyacı nedeniyle çalışamayan kadın sigortalılar isteğe bağlı sigortalı olarak da erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

53 YAŞINDA MÜMKÜN
Bu durumdaki kadın sigortalılara sağlanan erken emeklilik hakkı ile 53 yaşında emekli olmak mümkündür. Daha önce hiç çalışması olmayan ve çocuğu 1 Ocak 2016 tarihinde “başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli” olduğu tespit edilen bir kadın sigortalı bu tarihte isteğe bağlı sigortalı olmuşsa, 9.000 gün ve 58 yaş şartıyla emekli olabilecektir. Bu durumdaki kadın sigortalının çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak değerlendirileceği ve çalıştığı her bir yıl için emekliliğinden 90 gün indirileceği için; 25 yıl yerine 20 yıl çalışması ve 58 yaş yerine 53 yaşında emekli olması mümkündür.

MALULLER DE ERKEN OLUR
Çalışmaya başladıktan sonra yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında kaybettiği sağlık kurulu raporuyla tespit edilen maluller, erken emeklilik hakkına kavuşurlar. Ancak bunun için sağlık kurulu tarafından tespit edilmesi ve1.800 gün primi olması gerekmektedir. 5 yıl primi olmayanlara bağlanmaz.

BAKIMA MUHTAÇLAR
Hastanenin düzenlediği rapora göre kişinin malullük aylığı...