SON YAZILAR

17 Ağustos 2017 Perşembe

Yeni aylıklar istediğiniz banka ve PTT’ye gönderilecek

Alo Sgk | 13:38 | | | | | | | | |


Yeni aylıklar istediğiniz banka ve PTT’ye gönderilecek

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar, bugün ilk defa bağlanacak emekli aylıklarında banka veya PTT seçimleri için değişenleri yazıp, sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.
Bildiğiniz gibi emekli aylıkları ilk bağlandığında devletin bir bankası olan ve neredeyse tüm ilçelerde şubesi olan bankaya yatırılmakta iken anlamsızca o protokol iptal edilerek 2015 yılının ikinci yarısından itibaren az sayıda şubesi olan özel bir bankaya devredilerek bazı mağduriyetler olmuştu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 21.07.2017 tarihindeki duyurusu ile artık “SGK ile anlaşması olan 17 banka veya PTT tercihlerinden birine vatandaşların maaş ve gelir ödemeleri yatırılacaktır” diye açıklama yapmış ve bu uygulama 01.08.2017 tarihinden itibaren uygulamaya geçmiş bulunmaktadır.


Yani artık SGK’nın zorunlu olarak belirlemiş olduğu bankaya ilk aylıkların yatırılacağı uygulamadan vazgeçilmiş olup vatandaşın tercih ettiği banka veya PTT kurumuna yatırılacaktır. Vatandaş odaklı gerçekleşen bu uygulama için sayın bakan Jülide Sarıeroğlu hanımefendi ve SGK başkanı sayın M.Selim Bağlı beye teşekkür ederim.

HER AYIN 8’İ İLE 14’Ü ARASI MECBURİ UYGULAMA KALKTI
Ayrıca her ayın 8’i ile 14’ü arası bankaya ödenen hastalık analık veya iş kazasından doğan geçici iş görmezlik ve benzeri diğer ödeneklerinde de olumlu yönde değişikliğe gidilmiş olup artık o ödemelerin bankadan 8’i ile 14’ü arası değil, PTT’den belli bir süre sınırı olmadan kimlik kartı ile tahsili yapılacaktır.

SSK’DAN VEYA BAĞKUR’DAN EMEKLİ OLMAK
ATİLLA ÖZKURT
1972 doğumluyum, 1990 yılında SGK girişim var ve 1992 yılında o işten çıktım, askere gittim. 1996 yılından bugüne kadar kesintisiz Bağkur ödüyorum. Nasıl bir yol çizmem lazım erken emekli olmak için?
Atilla Bey, 1990 sigorta başlangıcınız ile 25 yıl 52 yaş 5525 gün ile 4-a’dan (SSK) emekli olabilirsiniz tabi bunun içinde öncelikle 4-b’den (Bağkur) sonra 1260 gün 4-a’lı olarak çalışmak gerekli. 4-b’den emeklilik hesabınızı yapabilmek için ise Bağkur’dan önceki toplam 4-a’lı çalışmalarınızı bilmem gerekli net bir şey söyleyebilmem için. Çünkü 4-b emeklilik yaşınızı hesaplamak için 01.06.2002 tarihine kadar ödenmiş SGK primlerinin toplamından 25 yılın dolmasına kalan süreye göre emeklilik yaşı hesap edilmektedir.

BAĞ-KUR’DA YÜKSEK MAAŞ ALMAK
MEHMET ALİ
19.03.1996 tarihinde ilk defa SSK’lı oldum daha sonra şirket ortağı oldum Bağ-Kurluyum toplam günüm 7000 gün Mustafa Bey Bağ-Kur’u asgariden yatırıyorum yüksek maaş almak için ne yapım? Kolay gelsin.
Mehmet Ali Bey yüksekten maaş alabilmeniz için yüksekten ödemeniz gerekli asgariden ödeme yapanlar düşük maaş alır. Asgari ücretin yaklaşık 3 katı kadar prim bildirenlerin bağlanacak maaşları ne düşer ne artar 3 katından fazla bildirildiğinde bağlanacak emekli aylıkları artar.

YIPRANMA İLE ERKEN EMEKLİLİK
SÜLEYMAN CANSOY
1989 yılında ilk defa sigorta girişim oldu. 1968 doğum tarihim 1996 yılından itibaren demir çelik fabrikasındayım...