SON YAZILAR

29 Eylül 2017 Cuma

Aile yardımı işveren maliyetini düşürür!

Alo Sgk | 09:14 | | | | |


Aile yardımı işveren maliyetini düşürür!

Taner ÖZDEMİR

İşletmelerde İnsan Kaynakları yada personel departmanlarında eğitimli yetişmiş işgücü önemlidir. İnsan kaynakları departmanlarında çalışanların ise firmaya artı değer katma boyutunda her daim kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu değeri sadece sertifikaları alıp kenara koymakla bu süreç tamamlanmıyor. İşimiz gereği İş Kanunuyla, Sosyal Sigortalar Kanunuyla, yönetmeliklerle, genelgelerle her daim içli dışlıyız. Tabi Kanun, Yönetmelik, Genelgelerin yanında bir de bunların uygulama boyutu aşamasında da hakim olmak gerekir.


Uygulayıcılar Prime tabi olan kazançlar-Prime tabi olmayan kazançlar ifadesini ancak işveren tarafından ek bir ödeme yapılması gündeme geldiğinde araştırmaktadırlar. Halbuki Devletimiz prime tabi olmaması gereken yada prime tabi olmaması gereken istisna ödemelerle ilgili işverenlerin daha az prim ödemeleri boyutunda Kanunlarla gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Prime tabi olmayan kazançlar boyutunda işvereni yönlendirip işverenin istisnalardan faydalanıp daha az prim ödemelerini ise uygulayıcı olan İnsan Kaynakları Uzmanları, Personel Uzmanları, Bordro Uzmanları yapmaktadırlar. Bu kişiler işvereni doğru yönlendirmezse işverende daha fazla prim ödeme zorunda olacaktır.
Bu yazımda Kısmen Prime tabi olmayan kazançlardan Aile Yardımının işverene ne kadarlık bir kazanç sağlayacağını değerlendireceğim.
Aile Yardımı; Bordroya girecek olan Aile Yardımı asgari ücretin %10’u olan 177,75 tl’si SGK priminden muaf olmaktadır. Kısmen Prime tabi tutulmayacak kazançlardan biri olan Aile yardımını uygulayacak olan işverenler, öncelikle bu aile yardımı evli olup ta eşin çalışmaması yada eşin kurumdan herhangi bir gelir veya aylık almaması halinde bordroya aile yardımı kalemi olarak eklenmelidir. Yani kişi bekarken aile yardımı eklenmeyecek, lakin evlendikten sonra eşinin çalışmaması halinde aile yardımı başlığı altında bir kalem bordroda eklenecektir. Aile yardımı kısmen yani asgari ücretin %10’u kadar tutar prime tabi kazanca tabi tutulmazken, bu tutarın hem gelir vergisi hem de damga vergisine tabi olacağını ayrıca hatırlatmak isterim.
Aile yardımının daha iyi anlaşılması ve işverene avantajı boyutunda bir örnekle pekiştirelim; İşverenin 500 çalışanının olduğunu ve Aile yardımı almaya hak kazanacak nitelikte çalışanlar olduğunu düşünürsek; 177,75*500:88,875 TL kadar aylık prim kazancı kadar tutar Prime esas kazanca dahil edilmeyecektir. Prime tabi tutulmayacak istisna rakamının üstündeki ödemeler prime tabi olacaktır. Bir tablo ile kısaca aktarayım;
BRÜT ÜCRET1.777,50
AİLE YARDIMI177,75
TOPLAM KAZANÇ1.955,25
SGK MATRAHI1.777,50
SSK PRİMİ248,85
SSK İŞÇİ PRİMİ17,78
GELİR VERGİSİ MATRAHI1.688,63
GELİR VERGİSİ253,29
AGİ SONRASI GELİR VERGİSİ119,98
DAMGA VERGİSİ14,84
AGİ133,31
KESİNTİLER TOPLAMI534,76
NET ÜCRET1.553,80