SON YAZILAR

20 Eylül 2017 Çarşamba

BES’ten kaçışa çare aranıyor

Alo Sgk | 10:07 | | | | | | | | | | |


BES’ten kaçışa çare aranıyor

Mustafa İŞCAN
Milli Gazete

Değerli okurlar; bugün Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki (BES) son durumdan bahsedip sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

Bildiğiniz gibi BES, 01.01.2017 tarihinden itibaren ismi önce “zorunlu” diye lanse edilip daha sonra “otomatik katılım” olarak değiştirilerek BES başlamıştır. 31.08.2017 tarihi itibari ile toplamda 6.3 milyon kişi otomatik (zorunlu) olarak kapsama girmiş olup bunların yaklaşık 4 milyonu kapsamdan çıkmış bulunmaktadır.
6.3 milyon çalışanın otomatik (zorunlu) dâhil olduğu BES’te 2.5 milyon kişi kalmış durumda. Otomatik BES’ten çıkış oranı ortalama yüzde 60’ları geçmek üzere, özel sektörde sistemden çıkış oranı yüzde 62, kamuda ise yüzde 49 oranlarını çoktan yakalamış durumunda.


Ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, bu kaçışların minimuma düşürülmesi için bazı tedbirler ve düzenlemeler yapacaklarını belirtip yakın dönemde değişiklik sinyalleri vermiştir. Özellikle düşünülenler, BES’ten çıkışın 6 ay gibi bir tarihe yayılarak biriken paranın çokluğunu gören vatandaşın sistemden çıkışından vazgeçilmesi ek olarak ta şuan %25 olan devlet desteğinin de arttırılması gibi çözüm önerileri düşünülmektedir.
BES’in başarısız olacağını daha ilk gündeme geldiğinde “BES başlamadan pes edilmeli” adlı yazımla belirtmiştik. O günkü öngörümüzde yanılmadığımız anlaşılmıştır. Zaten evlerine bir parça fazla ekmek getirmenin derdinde olan işçilerimiz bu ay başlayacak vergi dilim değişikliklerinden dolayı maaşları düşmeye başlayacak olup birde bu şekilde bir kesinti ile yılda yaklaşık 600–700 TL gibi daha az bir para almak istememelerinden dolayı ayrıca geçmiş dönemlerde yine devlet garantisinde kesilen KEY’lerden dolayı o zamanın çalışanları şimdinin emeklileri şimdiki çalışan çocuklarını uyararak besten çıkışları hızlandırıyor. Bence burada asıl sorunların başında bes şirketlerinin dönemsel olarak kötü yönetilmiş olmasından fonların getirisinin beklenen düzeyde olmamasındandır. Ayrıca faiz olgusuna bulaşılmak istenmemesidir, her ne kadar faize önlem adına çeşitli bes şirketleri farklı değerlendirmeler sunsa da bunlar yetersiz kaldığından besten çıkışlar tahminlerimize göre artar.
53 YAŞ 5600 GÜN İLE EMEKLİ OLURSUNUZ
KAMİL ERGÜN
03.03.1973 doğumluyum, 12.12.1991 tarihinde ilk defa sigorta başlangıcım var. Toplamda bugüne kadar 5625 prim günüm var, ne zaman emekli olurum? Erken emekli olma şansım var mı?
Kamil bey, 12.12.1991 sigorta başlangıcınızla 25 yıl 53 yaş 5600 gün ile emekli olursunuz. Daha önce emekli olma şansınız yoktur, ancak herhangi bir özrünüz veya rahatsızlığınız var ise, %40 ve üzeri bir vergi indirim belgesi alırsanız o zaman yaş şartını beklemeden hemen emekli olabilirsiniz. Eğer emeklilikte yaşa takıldığınızdan dolayı bir konun düzenlemesi var mı düşüncesi ile sormuş iseniz sorunuzu şu an bunla ilgili bir çalışma veya kanun yoktur.


01.06.2002 TARİHİ ÖNEMLİ
CEM BOZLU
1971 doğumluyum, 1990 yılında sigorta başlangıcım var. 4000 gün SSK’dan sonra 2007’den beri Bağkur ödüyorum...